Takiego trzęsienia ziemi na Tajwanie nie było od 25 lat. To nie koniec

Tajwan nawiedziło niezwykle silne trzęsienie ziemi - o sile ponad 7 stopni w skali Richtera. Zniszczone budynki, ludzie pod gruzami i ofiary śmiertelne. To nie koniec, bo wstrząsy zapowiadane są do końca tygodnia. Wyjaśniamy dlaczego.

Tajwan nawiedziło najpotężniejsze od 25 lat trzęsienie ziemi
Tajwan nawiedziło najpotężniejsze od 25 lat trzęsienie ziemiAFPEast News

W środę o godzinie 7:58 czasu lokalnego (1:58 w Polsce), na położonym na wschód od Chin Tajwanie zatrzęsła się ziemia. Według tajwańskich służb meteorologicznych trzęsienie miało magnitudę 7,2, zagraniczne służby geologiczne oceniły ja na 7,4 do 7,7 w skali Richtera.

Świadkowie wydarzenia opisywali, jak wokół samochodów jadących w pobliżu gór spadały skały, inni w mediach społecznościowych udostępnili przerażające nagrania trzęsącej się ziemi i uszkodzonych budynków, media informowały o osobach uwięzionych pod gruzami i w tunelu, którego wejścia uległy zawaleniu. Co najmniej cztery osoby zginęły, a ponad 700 zostało rannych.

W południowej Japonii i na Filipinach, gdzie wzdłuż niektórych wybrzeży zaobserwowano fale o długości poniżej pół metra, wydano ostrzeżenia przed falą tsunami. Linie lotnicze zawiesiły loty. Wszystkie ostrzeżenia zostały jednak później zniesione.

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Co to są wstrząsy wtórne?

Tajwan regularnie nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi w związku ze specyficznym położeniem na obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy subdukcji płyt tektonicznych - miejsca, gdzie cięższa płyta oceaniczna zagłębia się i wchodzi pod lżejszą płytę kontynentalną. Biegnie on wzdłuż granicy Oceanu Spokojnego i powoduje dużą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną od Indonezji po Chile. Dzisiejsze trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 25 lat. Jego epicentrum miało miejsce 18 kilometrów na południe od miasta Hualian, a hipocentrum znajdowało się na głębokości 34,8 km.

Warto przypomnieć, że skala Richtera jest skalą logarytmiczną mierzącą wstrząsy na podstawie amplitudy drgań. Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotny wzrost amplitudy drgań. Skala Richtera nie ma górnej granicy, ale w praktyce wstrząsy o magnitudzie powyżej 9 są tak rzadko spotykane. Najmniejsze wstrząsy o magnitudzie poniżej 2,0 są rejestrowane tylko przez sejsmografy. Choć ich nie czujemy, na Ziemi codziennie jest ich około 8 tys. Większość ludzi zaczyna odczuwać wstrząsy powyżej 3,0-3,5. Powyżej 5,5 mogą powodować uszkodzenia budynków.

Jak pokazują dane Centralnej Administracji Meteorologicznej Tajwanu, po głównym trzęsieniu nastąpiły wstrząsy wtórne o sile 3,1 do 6,5 w skali Richtera. Najsilniejsze ze wstrząsów wtórnych, które wystąpiły po godzinie 15:00 (po 9:00 czasu polskiego), miało magnitudę 4,5. Rzecznik Centralnej Agencji Pogodowej Tajwanu ostrzegł, że wstrząsy wtórne mogą występować do końca tygodnia, a ich siła może dochodzić do 7 w skali Richtera.

Wstrząsy wtórne same w sobie są trzęsieniami ziemi, ale można je dokładniej opisać jako wstrząsy o mniejszej sile (lub mniejszej intensywności) następujące po głównym trzęsieniu ziemi. Z reguły oznaczają drobne korekty wzdłuż części uskoku, jak wskazują encyklopedia Britannica i Amerykańska Służba Geologiczna. Większość uskoków wtórnych ma miejsce na całym obszarze pęknięcia uskoku i występuje albo wzdłuż samej płaszczyzny uskoku, albo wzdłuż innych uskoków w obszarze objętym naprężeniem związanym ze wstrząsem głównym.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas