1,1 mln sztuk amunicji pojechało do Ukrainy. USA skonfiskowały je Iranowi

Stany Zjednoczone już na początku tego roku sygnalizowały chęć przekazania Ukrainie broni i amunicji skonfiskowanej przemytnikom. I wygląda na to, że udało się rozwiązać wszystkie problemy prawne, bo pierwsza taka "paczka" dotarła już do Kijowa.

Iran wspomoże militarnie również Ukrainę. USA realizują swój plan
Iran wspomoże militarnie również Ukrainę. USA realizują swój planUS DEPARTMENT OF DEFENSEdomena publiczna

Dowództwo Centralne USA poinformowało na początku tego roku, że w ciągu zaledwie czterech akcji z ostatnich kilku miesięcy przechwycono ponad 5 tys. karabinów, 1,6 mln sztuk amunicji, ponad 7 tys. zapalników zbliżeniowych używanych do detonacji materiałów wybuchowych i ponad 20 przeciwpancernych pocisków kierowanych. Były to próby nielegalnego przemytu z Iranu do Jemenu, które mają związek z trwającą tam wojną domową i walką o wpływy w regionie. Szybko pojawiły się opinie, że można byłoby wykorzystać to wyposażenie do wsparcia Ukrainy, oszczędzając przy okazji pieniądze i zapasy sojuszników.

Wykorzystali kruczki prawne. Broń z Iranu jedzie do Ukrainy

Wtedy też dowiedzieliśmy się, że nie jest to jednak takie proste, bo potrzebne jest prawne uzasadnienie dla zabierania broni z jednego konfliktu i przekazywania jej do innego, szczególnie że embargo ONZ na broń wymaga od USA i ich sojuszników zniszczenia, przechowywania lub pozbycia się skonfiskowanej broni. Jednym z możliwych rozwiązań miał być precedens, z którego Amerykanie skorzystali w 2020 roku, aby przejąć kontrolę nad dwoma transportami skonfiskowanej broni, w tym kierowanymi pociskami przeciwpancernymi, pociskami ziemia-powietrze i częściami pocisków manewrujących.

I wygląda na to, że wszystko poszło zgodnie z planem - albo informacje o pustych magazynach sojuszników zdziałały cuda - bo amerykańska administracja poinformowała, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie skonfiskowaną irańską broń i amunicję, co ma pomóc w złagodzeniu niektórych z krytycznych niedoborów, z jakimi boryka się ostatnio ukraińska armia.

A mówiąc precyzyjniej, część już przekazały, bo w poniedziałek doszło do transferu 1,1 mln sztuk amunicji, która została pierwotnie przejęta przez amerykańskie siły morskie 9 grudnia 2022 roku podczas próby przemytu do Jemenu. Na co jeszcze może liczyć Kijów? W złożonych przez Departament Sprawiedliwości wnioskach dotyczących przepadku skonfiskowanej irańskiej broni i amunicji jest też mowa o "ponad 9 000 karabinów, 284 karabinach maszynowych, około 194 wyrzutniach rakiet czy ponad 70 przeciwpancernych rakietach kierowanych".

Rząd nabył własność tej amunicji 20 lipca 2023 r. w wyniku roszczeń Departamentu Sprawiedliwości dotyczących przepadku cywilnego wobec irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)
czytamy w oświadczeniu.

I chociaż zdaniem ekspertów nie jest to rozwiązanie idealne, bo nie zaspokaja wszystkich ukraińskich potrzeb, to zapewnia krytyczne wsparcie i odciąża nieco siły sojusznicze, które zmagają się z niedoborami magazynowymi. Co więcej, jak przekonuje jeden z amerykańskich urzędników, Jonathan Lord, który był orędownikiem tego pomysłu, jest w tym pewnego rodzaju "poetycka sprawiedliwość", że Iran wspiera teraz obie strony konfliktu:

Od ponad roku irańskie UAV w rękach rosyjskiego wojska są wykorzystywane do ataków i mordów na ukraińskiej ludności cywilnej. To poetycka sprawiedliwość, że Ukraina wykorzystuje przejętą irańską broń do obrony swojego narodu przed przestępczą inwazją i nadużyciami Rosji. Dodatkowo polityka ta może wywrzeć większą presję na rozwijające się stosunki między Moskwą a Teheranem.
Oko w oko z Dawidem. Słynna rzeźba też wymaga sprzątania© 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas