101 pojazdów opancerzonych dla Ukrainy. Wszystko dzięki zbiórce crowdfundingowej

Różnorodny crowdfunding, czyli zbieranie środków na wskazany cel jest dość istotnym elementem obrony Ukrainy przed rosyjską napaścią. Były już zbiórki na sprzęt medyczny, artykuły pierwszej potrzeby czy tureckie drony. Teraz przy pomocy zebranych środków dokona się zakup aż 101 opancerzonych wozów!

Nowe pojazdy dla Ukrainy

Jak poinformowała Fundacja Charytatywna im. Serhija Prytuły, udało się zebrać środki w wysokości 6,4 miliona dolarów na zakup 101 opancerzonych pojazdów CVR(T) dla ukraińskiej piechoty. Wśród nieco ponad setki nowych pojazdów znaleźć będzie można modele FV103 Spartan, Samaritan, Sultan, Stormer, Shielder, FV432, FV434 i Samson. Zgodnie z informacją prasową przekazaną przez fundację, pierwsza partia (24 sztuki) znalazła się już na terytorium Ukrainy.

Reklama

Pojazdy opancerzone trafią na front i będą wspierać działania wojskowe Ukrainy. Zostały one uprzednio odpowiednio przygotowane i zmodernizowane w Wielkiej Brytanii. Zamontowano w nich nowoczesne systemy m.in. komunikacji, aby mogły w pełni sprawnie współdziałać na współczesnym polu bitwy.

Podobnie jak w przypadku zakupu innych niezbędnych elementów wyposażenia i broni, tak i tym razem cel udało się zrealizować dzięki wpłatom dokonywanym z terytorium całego świata - nie tylko przez Ukraińców, lecz również innych chcących wspierać ten kraj w działaniach obronnych przeciwko stronie rosyjskiej.

Czym są CVR(T)?

CVR(T) to brytyjska rodzina lekkich wozów bojowych. Oryginalnie zostały opracowane w latach 60. i 70. XX wieku, lecz jednostki wysłane do Ukrainy są wzbogacone o szereg współczesnych modyfikacji. W całej rodzinie wozów można wyszczególnić kilka rodzajów pojazdów przeznaczonych do określonych zadań.

Wśród nich wyszczególnia się m.in. wozy zabezpieczenia technicznego, opancerzone transportery, lekkie czołgi i inne pojazdy wsparcia. Łączy je ta sama jednostka silnikowa, czyli Cummins BTA 5,9 l oraz zawieszenie. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami opierają się na innych nadwoziach oraz elementach wyposażenia - zależnie od docelowego przeznaczenia pojazdu gąsienicowego.

Wsparcie Ukrainy

To kolejny przykład zbiórek wspierających Ukrainę. Nie tak dawno informowaliśmy o działaniach przeprowadzonych w Litwie. Tam udało się zebrać kilkanaście milionów euro na wsparcie obrony przeciwlotniczej w kraju ogarniętym wojną. Wszystko po to, aby broniący się mogli celniej i szybciej rozpoznawać zbliżające się rosyjskie ataki.

Nie da się również nie wspomnieć o szeregu innych akcji, jak na przykład ta dotycząca tureckich dronów Bayraktar. Jeszcze w ubiegłym roku w naszym kraju miała miejsce spora mobilizacja, mająca na celu pomóc Ukraińcom w zakupie tych nowoczesnych maszyn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wozy bojowe | wojna w Ukrainie | Rosja | zbiórka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy