Amerykański Bradley wjechał na minę i przetrwał

Bojowy wóz M2 Bradley robi prawdziwą furorę na Ukrainie. Żołnierze zachwalają jego możliwości nie tylko podczas bezpośrednich starć z rosyjskimi czołgami, ale również w momencie spotkania z minami.

Bojowy wóz M2 Bradley robi prawdziwą furorę na Ukrainie. Żołnierze zachwalają jego możliwości nie tylko podczas bezpośrednich starć z rosyjskimi czołgami, ale również w momencie spotkania z minami.
Amerykański Bradley wjechał na minę i przetrwał /123RF/PICSEL

W mediach społecznościowych pojawił się nowy materiał filmowy, na którym uwieczniono moment walki amerykańskiego bojowego wozu piechoty M2A2 Bradley z rosyjskimi żołnierzami w słynnej Awdijiwce w obwodzie donieckim, gdzie trwają intensywne walki.

Bradley przemieszcza się drogą w południowo-zachodniej części miasta, jednocześnie oddając strzały z armaty kalibru 25 mm i w pewnym momencie najeżdża na minę przeciwpancerną. Gdy Rosjanie już myśleli, że wyeliminowali Ukraińców, nagle okazało się, że amerykański bojowy potwór przetrwał wybuch. Wóz po eksplozji wycofał się na bezpieczną pozycję, a z jego wnętrza ewakuowali się ukraińscy żołnierze.

Reklama

Amerykański wóz Bradley wjechał na rosyjską minę

Niestety, pomimo zapewnienia pełnego bezpieczeństwa żołnierzom, Bradley nie mógł kontynuować jazdy ze względu na uszkodzoną gąsienicę. Żołnierze oddalili się na bezpieczną dla nich pozycję, gdzie poczekają na kolejny wóz, a następnie będą kontynuowali misję polegającą na eliminacji Rosjan z obrzeży Awdijiwki.

W ostatnich dniach agresorzy bardzo mocno naciskają na pozycje ukraińskie od północnej i południowo-wschodniej części miasta. Na tych pierwszych terenach zdobyli kilka domów, ale obecnie Ukraińcy próbują ich stamtąd wykurzyć. Akcja Bradleya miała właśnie to na celu. Nie jest jasne, czy kontratak zakończył się sukcesem.

Rosjanie zajęli kilka domów w Awdijiwce. Trwają walki

Amerykańskie wozy Bradley mają na pokładzie armaty łańcuchowe M242 Bushmaster kal. 25 mm produkcji firmy McDonnell Douglas z pociskami odłamkowo-burzącymi i zapalającymi M792 kal. 25 mm ze smugaczem (HEI-T). Cechuje się ona szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę. Pociski mogą być wysyłane nawet na odległość do 6500 metrów.

Armata ma masę 110,2 kg i długość lufy 2,032 m, a prędkość wylotowa pocisku wynosi 1360 m/s. Taka siła ognia bez problemu jest w stanie odeprzeć atak rosyjskiego agresora. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przyznali, że dzięki amerykańskim wozom Bradley, wciąż utrzymują kontrolę nad większą częścią miasta Awdijiwka.

Czym jest amerykański wóz bojowy M2A2 Bradley?

Te wozy bojowe ostrzeliwują tam rosyjskie pozycje, czołgi i transportery opancerzone. Stany Zjednoczone zapowiadały przekazanie Ukrainie łącznie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS i 76 w M3 oraz dodatkowo do nich 250 tysięcy sztuk amunicji. Niestety, nie wiadomo, ile obecnie sztuk działa na froncie na Ukrainie. Jak niedawno informowaliśmy, dwa z tych pojazdów zostało kilka dni temu przejętych przez Rosjan.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Awdijiwka | M2 Bradley | Ukraina | Ukraińcy | USA | sprzęt wojskowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy