Australia stawia na Ukrainę. Łodzie Sentinel 830R RHIB na froncie
Australijski rząd zdecydował się przekazać Ukrainie w ramach nowej pomocy wojskowej łodzie Sentinel 830R RHIB firmy Sentinel Boats. To wyjątkowe jednostki, które idealnie pasują do taktyki nocnych desantów stosowanej przez ukraińskich komandosów.
Szef Sentinel Boats, George McGuire, poinformował oficjalnie, że częścią nowego pakietu australijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów są produkowane przez jego firmę jednostki Sentinel 830R. To motorówki pontonowe ze sztywnym dnem, łączące zalety pontonu i łodzi, które cechują się bardzo uniwersalnym zastosowaniem - wykorzystywane są w celach wojskowych, ratunkowych, poszukiwawczych czy po prostu sportowo-rekreacyjnych.
Konstrukcje tego typu najczęściej mają sztywne dno, cechują się wyjątkową zwrotnością i stabilnością, możliwością przewożenia licznej załogi, łatwym transportem (np. na lekkich przyczepach) oraz wodowaniem. Nie da się ukryć, że to właściwości niezwykle cenne podczas operacji specjalnych, np. rajdów czy nocnych desantów ukraińskich komandosów, pozwalające na sprawne i ciche rozmieszczenie żołnierzy.
Sentinel 830R do operacji specjalnych
Sentinel Boats przyznało przy okazji, że ukraiński ambasador Wasyl Myrosznyczenko osobiście udał się do fabryki firmy w Hobart, żeby przyjrzeć się procesowi produkcji Sentinel 830R oraz wziąć udział w specjalnie zorganizowanym pokazie ich możliwości. Chociaż więcej w tym oczywiście marketingu niż jakiejkolwiek "kontroli", bo jest to model dobrze znany i ceniony przez służby, z którego korzystają organy ścigania i agencje rządowe w Australii i Nowej Zelandii.
Prezes firmy wyjaśnił też, że jest ona światowym liderem w budowie łodzi wojskowych z wykorzystaniem polietylenu o dużej gęstości (HDPE - ang. High Density Polyethylen). Jest to tworzywo oferujące niezwykłą wytrzymałość i odporność na uderzenia, a także wysoką stabilność i właściwości tłumienia drgań, które w połączeniu z zaawansowaną konstrukcją poprawiają bezpieczeństwo i zmniejszają zmęczenie załogi.
Ten materiał jest niemal niezniszczalny
HDPE nie podlega efektom elektrolizy, które ograniczają żywotność podobnych łodzi aluminiowych przy częstym użytkowaniu lub wymagających sytuacjach operacyjnych. Zdaniem producenta mowa o takiej trwałości, nawet w trudnych warunkach morskich, że siły ukraińskie nie będą musiały kupować łodzi zastępczych przez kolejne 30 lat.
Zamiast więc skupiać się na ponownym wyposażaniu wojska w celu powstrzymania dalszych najazdów, pozwoli to Ukrainie na ulokowanie mocno ograniczonych przecież środków finansowych w projektach odbudowy kraju. Egzemplarze Sentinel 830R przeznaczone dla Ukrainy są właśnie produkowane i szacuje się, że trafią na front w nadchodzących miesiącach, razem z pozostałym, zadeklarowanym australijskim wsparcie.
Oczekuje się, że szybkość i zwinność platformy 830R będzie wykorzystywana w różnych profilach misji, od operacji rzecznych na skomplikowanych drogach wodnych Ukrainy po operacje wejścia na pokład na otwartym morzu. 830R można szybko wdrożyć i wymaga minimalnej konserwacji, co skutkuje większą dostępnością operacyjną, gdy tylko ukraińskie siły tego potrzebują