Reklama

Bojowa wersja Buggy postrachem rosyjskich czołgów

Ukraińcy stworzyli pojazd bojowy jak z "Mad Maxa". Na podwoziu typu Buggy umieścili wyrzutnię pocisków Stugna-P. Takie pojazdy bojowe sprawdzają się w szybkich atakach na pozycje Rosjan.

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji problemem Ukraińców jest brak dostatecznej liczby pojazdów, które mogą się poruszać się w trudnym terenie. Dzięki nim oddziały bojowe mogą błyskawicznie dotrzeć w miejsce, gdzie znajduje się wróg i z ukrycia go zaatakować. Bojownicy radzą sobie z tym problemem przerabiając istniejące pojazdy na wersje "bojowe"

Warto spojrzeć na kolejną taką konstrukcję, która z powodzeniem została już wcześniej włączona na wyposażenie ukraińskiej armii. To modyfikacja popularnego Buggy, czyli lekkiego samochodu rekreacyjnego wyposażonego w duże koła z grubymi oponami. Buggy idealnie nadaje się do zamocowania wyrzutni pocisków. Ma wytrzymałe zawieszenie, otwarte nadwozie oraz odsłonięty silnik, umieszczony najczęściej z tyłu.

Reklama

Jeden z takich pojazdów uzbrojony w przeciwpancerny pocisk kierowany Stugna-P został zniszczony w pobliżu Izjumu w Obwodzie Charkowskim. Okazało się, że takie bojowe Buggy są bardzo chętnie używane przez Ukraińców do atakowania Rosjan.

Zaprojektowany przez Kijowskie Biuro Konstrukcyjne "Łucz" PPK Stugna-P potrafi zniszczyć rosyjskie czołgi z pancerzem reaktywnym na dystansie do 5 km. Pancerz przebija przy pomocy tandemowej głowicy kumulacyjnej zdolnej przepalić do 800 mm stali pancernej.

To nie pierwsza przeróbka samochodu typu Buggy w wersję użyteczną dla wojska. Przykładem może być amerykański Polaris MRZR. To lekki taktyczny samochód terenowy dla sił specjalnych, sił ekspedycyjnych, jednostek rozpoznawczych i lekkiej piechoty. Pojazd może przewozić czterech żołnierzy i ma tylną skrzynię ładunkową zdolną do przenoszenia ładunku o masie do 680 kilogramów.

Wykorzystanie przez Ukraińców samochodów typu Buggy może okazać się bardzo dobrym pomysłem w przypadku szybkich, zaskakujących ataków na pozycje rosyjskie. Są to pojazdy radzące sobie z ukraińskim błotem, które pozwalają żołnierzom po ataku błyskawicznie wycofać się w bezpieczne miejsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: buggy | Ukraina | wojna Ukraina-Rosja | stugna-p

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy