"Borsuk" na ćwiczeniach Dragon-21

Dragon-21 to największe ćwiczenie realizowane w 2021 r. przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej. Poza możliwością weryfikacji poziomu wyszkolenia jednostek i oddziałów 18. Dywizji Zmechanizowany, stały się także znakomitą okazją do prezentacji nowych wyrobów rodzimego przemysłu, z prototypem Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk z, należącej do Grupy PGZ, Huty Stalowa Wola S.A. na czele.

Prototyp Borsuka na poligonie
Prototyp Borsuka na poligoniePGZ Huta Stalowa Wolamateriały prasowe

Pokaz Borsuka podczas ćwiczeń Dragon-21 był jedną z pierwszych publicznych prezentacji możliwości prototypu NBPWP Borsuk i pierwszą przeprowadzoną podczas ćwiczeń wojskowych. Poza pokazem dynamicznym, prototyp nowego bojowego wozu piechoty był prezentowany na wystawie statycznej, gdzie mieli okazję zapoznać się z nim m.in.  ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak czy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen.  Rajmund Andrzejczak.

Ten ostatni wypowiedział się, że Borsuk jest "bezwzględnie potrzebny" Wojsku Polskiemu ‒ obecnie jedynym gąsienicowym bojowym wozem piechoty polskich batalionów zmechanizowanych jest archaiczny BWP-1, obchodzący niedawno 55. urodziny. 

Generał wysoko ocenia też opancerzenie wozu i jego siłę ognia, wyróżniające się na tle innych zachodnich wozów, ale także wozów bojowych potencjalnych przeciwników. Gen. Andrzejczak, jak i wielu jego podkomendnych, z niecierpliwością czeka na dostawy pierwszych NBPWP Borsuk do jednostek bojowych.

Projekt NBPWP Borsuk realizowany jest przez konsorcjum z HSW S.A. na czele (w skład konsorcjum, zawiązanego jeszcze w 2013 r., wchodzą ponadto: Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska). Pojazd miał swoją premierę w Kielcach podczas MSPO 2017, kiedy zaprezentowano tzw. model funkcjonalny. 

Obecnie realizowany jest etap badań wstępnych prototypu, ukończonego w 2019 r., w tym badań zachowania podczas pływania i użycia uzbrojenia. Ma on się zakończyć do końca bieżącego roku, zaś na 2022 r. przewidywane jest przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych. Jeśli ich przebieg będzie pomyślny, będzie możliwe rozpoczęcie negocjowania umowy i przygotowań do rozpoczęcie produkcji. Uruchomienie budowy pierwszej partii Borsuków mogłoby nastąpić na przełomie 2023 i 2024 roku, a pierwsze - na razie nieliczne - wozy mogłyby trafić do jednostek na przełomie lat 2024 i 2025.

Nie wiadomo, ile Borsuków zasili Wojska Lądowe. Z pewnością na początku konieczne będzie sformowanie jednego-dwóch batalionów zmechanizowanych dla 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w miejsce dwóch przekazanych do nowosformowanej 19. Brygady Zmechanizowanej. Ostrożnie można mówić o przynajmniej 400 pojazdach, a także kilkudziesięciu wozach wsparcia na zunifikowanym podwoziu.

Pełną wersję artykułu możecie przeczytać na stronach ZBiAM.

Bartłomiej Kucharski

ZBiAM
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas