Chcieli wykiwać Putina, ale przegrali. Śmiercionośne "Tornado" nadal w grze

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
313
Udostępnij

Serwis bulgarianmilitary.com, powołując się na doniesienia "osób znających rosyjski przemysł", informuje o interesującej "upadłości" jednego z ważnych producentów sprzętu wojskowego. A mowa o Motovilikhinskiye Zavody PAO, znanym lepiej jako MOTZ, który ma wyłączność na wyrzutnie Grad, Smiercz oraz systemy Tornado.

Chcieli wygrać z Putinem. Zapłacą majątek i będą dostarczać Tornado
Chcieli wygrać z Putinem. Zapłacą majątek i będą dostarczać TornadoWikimedia Commons/ Mike1979 Russiadomena publiczna

MOTZ to prywatna firma podzielona pomiędzy cztery osoby, Marata Zagidułowa i Rafaela Himalowa jako głównych akcjonariuszy, a także Jurija Miedwieduka i Rusłana Walitowa, którzy posiadają po 10 proc. udziałów. Jak się właśnie okazuje, od 2002 roku grupa ta powoli zastawiała majątek i maszyny zakładu pod pożyczki, których nigdy nie zamierzała spłacić, doprowadzając tym samym przedsiębiorstwo na skraj bankructwa. Rosyjskie władze już w 2018 roku uznały upadłość MOTZ , ale jak dotąd nie rozpoczęły procesu wyprzedaży majątku w celu spłacenia długów właścicieli.

Chcieli wygrać z Putinem. Zapłacą majątek

Teraz zaś dowiadujemy się, że Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej ma pomysł na tę sytuację, a mianowicie zamierza zmusić przedsiębiorstwo, kluczowe z punktu widzenia działań wojennych w Ukrainie, do dalszej produkcji broni. A mówiąc precyzyjniej, odwróciła wyrok w sprawie upadłości MOTZ, orzekając, że akcjonariusze muszą zwrócić państwu zawrotną sumę 2,7 mld rubli strat, z czego 1,7 mld to niewydane zaliczki Ministerstwa Skarbu. Co więcej, pomimo formalnego ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, produkcja systemów rakietowych Tornado-G i Tornado-S dla rosyjskiej armii nie została i nie zostanie zatrzymana.

Jak podkreślają eksperci bulgarianmilitary.com, pokazuje to doskonale, że rosyjski przemysł obronny wykazuje ogromną odporność na zakłócenia zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, nawet jeśli produkcja napotyka pewne bariery. Mówiąc krótko, czterech akcjonariuszy chciało oszukać państwo, zastawiając wyposażenie do produkcji systemów militarnych, a efekt jest taki, że zapłacą majątek, a Kreml i tak ma do dyspozycji co najmniej 160 systemów Tornado-G i 20 Tornado-C.

Tornado G i Tornado-S. Co potrafią rosyjskie systemy?

Tornado-G i Tornado-S to nowoczesne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet produkcji (MLRS) stanowiące znaczące ulepszenie w stosunku do starszych systemów, odpowiednio BM-21 Grad i BM-30 Smiercz, oferując lepszą celność, zasięg i śmiertelność. Tornado-G może dosięgnąć celów oddalonych do 20 km, podczas gdy Tornado-S może pochwalić się znacznie bardziej imponującym zasięgiem do 120 km, co zapewnia mu miejsce wśród urządzeń MLRS o najdłuższym zasięgu na świecie. Oba mogą strzelać pojedynczymi salwami i atakować wiele celów jednocześnie i zostały zaprojektowane, aby obezwładniać personel wroga, niszczyć fortyfikacje i przerywać operacje wroga ze znacznych odległości.

Tornado-G to system kal. 122 mm, który zastępuje BM-21 Grad. Jest zamontowany na podwoziu ciężarówki Ural-4320,  może przewozić do 40 rakiet i wykorzystuje GLONASS do nawigacji i wyznaczania celów, co znacznie zwiększa jego dokładność. System ten może strzelać wszystkimi typami rakiet kal. 122 mm, w tym rakietami kasetowymi, termobarycznymi i odłamkowo-burzącymi.

Tornado-S to z kolei system kal. 300 mm, który zastępuje BM-30 Smiercz. Jest zamontowany na podwoziu ciężarówki MZKT-7930 i może przewozić do 12 rakiet. Podobnie jak Tornado-G, również wykorzystuje GLONASS do nawigacji i namierzania, umożliwiając wystrzeliwanie rakiet z różnymi typami głowic bojowych, w tym fragmentacją kasetową, termobaryczną i odłamkowo-burzącą.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Podwodny tunel pęka w trakcie przejazdu? Wiemy, co robić
      Podwodny tunel pęka w trakcie przejazdu? Wiemy, co robićGeekWeekINTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      150
      Super
      relevant
      78
      Hahaha
      haha
      35
      Szok
      shock
      19
      Smutny
      sad
      13
      Zły
      angry
      18
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      313
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na