Chińska armia już dysponuje karabinami laserowymi o potężnej mocy

Armie najpotężniejszych mocarstw świata pokazują nam, że przyszłość pola walki to futurystyczne technologie rodem z filmów sci-fi, a wśród nich broń elektromagnetyczna i laserowa.

Od jakiegoś czasu pojawiały się spekulacje na temat rozwijania przez chińską armię technologii małej, lekkiej i mobilnej broni laserowej dla żołnierzy. Teraz wiemy już, że Chińczycy dysponują taką bronią, i jest to naprawdę sprzęt o niesamowitych możliwościach.

Jak informuje gazeta South China Morning Post, karabin laserowy o nazwie ZKZM-500 jest rozwijany przez sztab inżynierów w Instytucie Optyki i Mechaniki Precyzyjnej Chińskiej Akademii Nauk. Przedstawiciele armii nazywają go laserowym AK-47, bo ma się stać tak powszechny w armii Państwa Środka, jak rosyjski Kałasznikow.

Reklama

ZKZM-500 dysponuje kalibrem 15 mm, waży 3 kilogramy i ma zasięg ok. 800 metrów. Chińczycy chwalą się, że można z jego pomocą przeciąć człowieka na pół z odległości ponad pół kilometra. Karabin może wystrzelić ponad tysiąc wiązek laserowych trwających dwie sekundy.

Chińska armia już dysponuje karabinami laserowymi o potężnej mocy. Fot. Chińska Akademii Nauk.

Chińska ręczna broń laserowa dysponuję potężną mocą, ale jednocześnie jest zasilana zwykłymi akumulatorami litowo-jonowymi. Wszystko to zasługa zaawansowanego systemu optycznego. Przynajmniej tak twierdzą Chińczycy. Cena ZKZM-500 została określona na 15 tysięcy dolarów.

Zakaz tworzenia i rozpowszechniania tego typu broni został ustanowiony przez ONZ w 1998 roku. Niestety, od dawna nie jest respektowany, czego najlepszym przykładem stało się właśnie Państwo Środka.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Chińska Akademii Nauk

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy