Chiny mają nowy okręt wojenny. To nieznana korweta typu stealth

W mediach społecznościowych pojawiły się materiały sugerujące, że Chiny dysponują nowym okrętem wojennym typu stealth. To pierwszy raz, kiedy możemy zapoznać się z tą jednostką, będącą jednocześnie pierwszą tego rodzaju w marynarce Państwa Środka.

Chiny nieustannie zwiększają zdolności swojej marynarki wojennej. Oto najnowszy nabytek
Chiny nieustannie zwiększają zdolności swojej marynarki wojennej. Oto najnowszy nabytek@Rupprecht_A @RupprechtDeinoTwitter

Ostatnie lata to przyspieszona modernizacja chińskiej armii, a szczególnie marynarki wojennej, która na bezpośrednie polecenie Xi Jinpinga ma być w stanie rywalizować z amerykańską. W efekcie według raportu Pentagonu z 2020 roku Chiny posiadają największą marynarkę wojenną na świecie, dysponującą 350 statkami nadwodnymi i łodziami podwodnymi. I chociaż po drodze musiały uporać się z wieloma prozaicznymi problemami typu brak wykwalifikowanego personelu do ich obsługi, to nieustannie testują i wprowadzają nowe rozwiązania.

Chiny stawiają na silną marynarkę wojenną

Warto tu wspomnieć choćby o nowoczesnych lotniskowcach czy niszczycielach rakietowych typu 055, a teraz do tego stale rozwijającego się i rosnącego grona dołącza nowy okręt wojenny stealth klasy korweta. To okręty umiarkowanej wielkości, które pod względem przeznaczenia i uzbrojenia dzielimy na okręty przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych lub przeznaczone do zwalczania okrętów nawodnych za pomocą kierowanych pocisków rakietowych (korwety rakietowe).

Eksperci zauważają, że jednostka ta jest pierwszą tego typu w chińskiej marynarce wojennej i najpewniej mamy do czynienia z potencjalną następczynią istniejących korwet typu 056 (nazwa NATO: korwety klasy Jiangdao) obecnie używanych przez Chiny. Warto jednak odnotować, że pojawiają się też opinie sugerujące, że być może jest to okręt stanowiący część zamówienia eksportowego złożonego przez nieujawnionego nabywcę.

To zaawansowana konstrukcja nowej generacji

Andreas Rupprecht, wieloletni obserwator rozwoju chińskiego przemysłu lotniczego i obronnego, stwierdził na swoim twitterowym profilu, że okręt ten może służyć jako "kompleksowa platforma testowa".

Zdjęcia i raporty, które wyciekły online, zwróciły uwagę specjalistów m.in. charakterystyczną konstrukcją kadłuba, obejmującą duże płaskie i nachylone powierzchnie zaprojektowane z myślą o zminimalizowania różnych sygnatur, w tym optycznych, podczerwonych, akustycznych czy radarowych. Cechy te podkreślają zaawansowane możliwości okrętu w zakresie stealth, mające na celu zwiększenie jego przeżywalności i skuteczności w potencjalnych scenariuszach bojowych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas