Chiny postawiły jeden z największych hangarów na świecie dla gigantycznego sterowca

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Sterowce miały po II wojnie światowej być głównym środkiem cywilnego transportu powietrznego. Tak się nie stało, ale teraz powracają do łask jako pojazdy, które połączą pojazdy kosmiczne z centrami dowodzenia.

Chiny postawiły jeden z największych hangarów na świecie dla gigantycznego sterowca
Chiny postawiły jeden z największych hangarów na świecie dla gigantycznego sterowcaGeekweek - import

Chiński armia zbroi się na potęgę. W tym mają pomocą nowe rakiety, pojazdy kosmiczne i... sterowce. Może inwestycje w te ostatnie wynalazki mogą wydać się dziwne, ale rząd chce wykorzystać ich potencjał, ponieważ uważa, że ich możliwości są i przez dekady były niedoceniane.

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych regionu autonomicznego Sinciang możemy zobaczyć bazę wojskową, na terenie której pojawił się jeden z największych na świecie hangarów. Rząd ukrywa ten obiekt w tajemnicy, ale jego rozmiary wskazują, że jest on domem dla jednego z największych, jak nie największego na świecie sterowca.

Hangar ma bowiem długość aż 350 metrów. Słynny Hindenburg miał 245 metrów. Eksperci uważają, że chiński sterowiec może mieć długość nawet 320 metrów. Z pojawiających się od jakiegoś czasu informacji wynika, że mamy tu do czynienia ze sterowcem stratosferycznym napędzanym energią słoneczną.

Pojazd został wyposażony w dwa śmigła z przodu do zmiany kierunku i jednym z tyłu, zdolnym do wektorowania ciągu. Taki napęd pozwala na zmiany kierunku lotu. Jest to konstrukcja bezzałogowa z gondolą awioniki na spodzie kadłuba nadciśnieniowego.

Po co Chińczykom sterowce? Te maszyny idealnie sprawdzą się w obserwacji Ziemi, monitoringu morskim, ostrzeganiu przed rakietami czy przekazywaniu sygnałów komunikacyjnych pomiędzy pojazdami kosmicznymi i centrami dowodzenia. Sterowce są znacznie praktyczniejsze od dronów, gdyż nie tylko mogą wzbić się wyżej, ale również mogą unosić się w stratosferze przez miesiące.

Co ciekawe, to nie pierwszy tajemniczy obiekt budowany w Chinach. Na pustkowiach prowincji Sinciang, niedaleko wschodniej granicy Kotliny Kaszgarskiej, powstaje również chiński odpowiednik słynnej amerykańskiej Strefy 51. Na obszarze tajnej bazy powstają pierwsze obiekty i trzy pasy startowe, umożliwiające starty i lądowania z trzech kierunków. Jeden z nich ma mieć długość aż 7600 metrów. To jeden z najdłuższych na świecie tego typu obiektów.

Źródło: GeekWeek.pl/TheDrive / Fot. PlanetLabs/Lockheed Martin

Geekweek
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
1
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na