Chiny szkolą superpilotów przy użyciu 1000-letniej metody
Chiny mają wykorzystywać starożytną metodę Qigong, aby poprawić wydajność swoich pilotów w przyszłych bitwach z udziałem myśliwców stealth i dronów. Tradycyjna praktyka miała stać się częścią regularnych ćwiczeń grupy 50 mężczyzn, którzy są częścią chińskich sił powietrznych.
Jedną z form Qigong, stosowaną w tym treningu, jest Baduanjin, która ma na celu wykorzystanie energii życiowej ciała, zwanej qi, w celu poprawy rozwoju mięśni. Analiza danych dotyczących tej praktyki wskazuje na jej niezwykłą skuteczność - grupa ta osiąga lepsze wyniki niż piloci trenujący wyłącznie w zachodnim stylu.
Baduanjin, znane również jako Osiem Kawałków Brokatu, to forma Qigong, która ma ponad 1000-letnią historię. Charakteryzuje się symetrycznymi postawami fizycznymi i ruchami, które są połączone z kontrolowanym oddechem i ćwiczeniami mentalnymi. Celem jest poprawa równowagi, elastyczności, siły mięśniowej oraz ogólnego stanu zdrowia.
Baduanjin – tradycyjna chińska metoda na poprawę kondycji fizycznej
Praktyka Baduanjin koncentruje się na uwalnianiu wewnętrznej energii ciała, co prowadzi do wielu korzyści zdrowotnych. Poprzednie badania wykazały, że regularne ćwiczenie tej formy Qigong poprawia jakość życia, sen, równowagę, siłę uchwytu ręki, elastyczność tułowia, a także ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe.
Według badań opublikowanych w Chinese Journal of Rehabilitation Medicine, wielu pilotów zgłaszało bóle szyi, pleców i ramion przed rozpoczęciem treningów. Po wprowadzeniu Qigong, objawy te znacznie się zmniejszyły. Co więcej, poziom wysiłku podczas ćwiczeń spadł o prawie 20 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej, a siła mięśni w okolicach pasa wzrosła o jedną trzecią.
Korzyści dla pilotów
Baduanjin składa się z ośmiu specyficznych ruchów, które zapewniają płynny przepływ energii życiowej w ciele, utrzymują stabilność kręgosłupa i kontrolują jego ruchy. Lepsza stabilność kręgosłupa jest niezbędna dla pilotów, którzy muszą utrzymywać długotrwałą postawę siedzącą w ekstremalnych warunkach.
Trening z wykorzystaniem Qigong jest intensywny i obejmuje takie scenariusze, jak współpraca z dronami. Aby sprostać wymaganiom przyszłych technologicznych bitew powietrznych, intensywność codziennych ćwiczeń chińskich pilotów przewyższać ma te, które wykonują ich amerykańscy odpowiednicy.
Dodatkowo, treningi te są szczególnie ukierunkowane na wytrzymałość i siłę mięśniową, co jest kluczowe dla pilotów, którzy muszą radzić sobie z wibracjami i przeciążeniami podczas lotu. Zespół ekspertów, na czele z Song Yanpingiem, specjalistą rehabilitacyjnym z Joint Logistics Support Force, podkreśla, że grubsze mięśnie wielodzielne (multifidus) generują większą siłę, co jest niezbędne do utrzymania stabilnej postawy siedzącej w trakcie lotu.