CNN, BBC, a może Reuters? Nie, to podejrzane konta X kontrolują narrację Izrael-Hamas

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Waszyngtoński wykazało, że narrację prasową na temat wojny Izrael-Hamas kontroluje kilka mało wiarygodnych kont na X. Jak to możliwe?

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Waszyngtoński wykazało, że narrację prasową na temat wojny Izrael-Hamas kontroluje kilka mało wiarygodnych kont na X. Jak to możliwe?
Elon Musk kształtuje X i wpływa na narrację dotyczącą wojny Izrael-Hamas /AA/ABACA/Abaca/East News /East News

CNN, The New York Times, BBC, a może Reuters? Nic z tego, to nie najbardziej opiniotwórcze media świata kontrolują narrację na temat wojny Izrael-Hamas. Jak pokazuje nowe badanie Center for an Informed Public, tym razem to kilka wpływowych, ale niegodnych zaufania kont w serwisie X, niektóre wspierane przez Elona Muska, kształtuje obraz medialny konfliktu i wygrywa, jeśli chodzi o zasięgi i zaangażowanie użytkowników. Naukowcy doszli do takich wniosków, analizując viralowe posty na temat konfliktu z dni 7-9 października, kiedy Izrael stanął w obliczu ostrzału rakiet Hamasu.

Reklama

To nie znane media, to X (Twitter)

Na ich podstawie odkryli, że najpopularniejsze posty na platformie odzwierciedlają to, że wiadomości na X są "szybsze, bardziej dezorientujące i potencjalnie w większym stopniu kształtowane przez... samego Muska". Badanie to potwierdza obserwacje wielu badaczy, naukowców i dziennikarzy, którzy byli świadkami pogorszenia się jakości i wiarygodności wiadomości i informacji na Twitterze w ciągu ostatniego roku. Co więcej, inny raport - przygotowany przez NewsGuard, bezstronną firmę monitorującą dezinformację w Internecie - ujawnił, że za prawie 75 proc. najbardziej viralowych fałszywych twierdzeń na temat wojny Izrael-Hamas na Twitterze odpowiadają zweryfikowane konta. 

Mike Caulfield, naukowiec z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i główny autor nowego badania, wspomniał, że zmiana ta jest fundamentalna. Stwierdził, że obserwujemy aktualnie inne pojęcie wiadomości w X - szybkich, niepotwierdzonych i często nieposiadających żadnego źródła.

Widać zmiany Muska. Wiarygodność X spada

Jego zdaniem zmiana ta nie jest niezamierzona, ale jednocześnie zamierzona, gdyż wpisuje się w wizję Muska dotyczącą wizji X. Dodał także, że osoby zaangażowane w tę wizję prawdopodobnie ją poprą, chociaż są wątpliwości dotyczące jej użyteczności dla społeczeństwa.

Według badaczy niektóre konta na platformie X stały się "nowymi elitami" posiadającymi dużą władzę i wpływy na wiadomości na temat Izraela i Hamasu. "Nowe elity" to mieszanka prawicowego agregatora wiadomości, osoby wpływającej na kryptowaluty, globalnego dostawcy wiadomości, współzałożyciela konserwatywnej strony internetowej i nowego konta, które skupiło się na wojnie Izrael-Hamas.

I skutecznie przyćmiewają one media głównego nurtu, jak CNN, The New York Times, BBC i Reuters, jeśli chodzi o tweety i poglądy na temat wojny Izrael-Hamas, mimo że mają znacznie mniej obserwujących. W okresie objętym badaniem tweety z tradycyjnych źródeł wiadomości uzyskały 112 milionów wyświetleń z 298 tweetów, podczas gdy tweety z siedmiu "nowych elit" uzyskały 1,6 miliarda wyświetleń z 1834 tweetów.

Według badaczy zmianę tę należy przypisać modyfikacjom dokonanym przez Muska w X, które zmieniły kierunek platformy i usunęły z niej moderację i narzędzia do weryfikacji kont. Uważają też, że platforma zdewaluowała nawet podstawowe funkcje sieci, takie jak proste pozyskiwanie informacji za pomocą linków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Izraelu | Hamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama