Czy Rosja planuje umieścić w Ukrainie przeciwartyleryjskie systemy Penicylina? Czym jest ten nietypowy sprzęt?

Jak donosi Bulgarianmilitary powołując się na rosyjskie media, Moskwa chce rozlokować w Ukrainie systemy akustyczno-termiczne Penicylina. Jak działa ten sprzęt?

Według informacji przekazanych przez rosyjskie media, na które powołuje się Bulgarianmilitary, nowa partia systemów przeciwartyleryjskich Penicylina została już dostarczona do Ministerstwa Obrony Rosji. Wcześniejsze raporty mają wskazywać, że to nie jest pierwszy raz, kiedy broń ta została wykorzystana w trwającej wojnie. Jednakże do tego typu doniesień trzeba podchodzić z dużą rezerwą. Rozmieszczenie w Ukrainie systemów Penicylina ma być rosyjską odpowiedzią na dostawy dla ukraińskiego wojska systemów HIMARS MLRS.

Co potrafi rosyjski system Penicylina?

System 1B75, który nazywany jest też systemem Penicylina, jest specjalną akustyczno-termiczną bronią, która wykrywa cele za pomocą czujników akustycznych i sejsmicznych. Sprzęt ten przeznaczony jest do lokalizowania artylerii, moździerzy, MLR, czy stanowisk taktycznych i przeciwlotniczych.

Reklama

1B75 Penicylina na podstawie fal akustycznych i sejsmicznych wywołanych przez rozpoczęcie ostrzału przez wrogie jednostki jest w stanie określić dokładną ich lokalizację oraz podać współrzędne miejsc wybuchów pocisków, oraz dane dotyczące celności trafień. System ten spełnia także rolę jednostki kierującej ogniem. Współrzędne pojedynczego celu określane są w ciągu pięciu sekund od rozpoczęcia ostrzału przez wrogie cele.

System jest transportowany przez podwozie 8x8 Kamaz-6350. System składa się ze specjalnego wysięgnika teleskopowego, gdzie umieszczone są zestawy czujników dla widma podczerwieni i światła widzialnego, z kolei czujniki sejsmiczne i akustyczne są zlokalizowane na ziemi. Jego zasięg operacyjny ma wynosić 40 km i według oficjalnych danych może pracować całkowicie autonomicznie.

Broń posiada cztery lokalizatory akustyczno-dźwiękowe, platformę stabilizacyjną i moduł optoelektroniczny. W ramach systemu działa również sześć kamer konwencjonalnych i sześć kamer termowizyjnych. Ponadto Penicylina nie wykorzystuje fal radiowych podczas działań, przez co nie może być wykryta przez inny sprzęt radiowy lub też nie może być tłumiona przez systemy walki elektronicznej. Rosja, która stworzyła ten system, jest jego jedynym operatorem. Broń weszła do użytku w 2020 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama