"Deszcz śmierci" spadł na Rosjan. USA dały ciche przyzwolenie

Rosjanie od samego początku agresji na Ukrainę używają amunicji kasetowej, która zakazana jest międzynarodowymi konwencjami. Wszystko wskazuje na to, że teraz również Ukraińcy postanowili z niej skorzystać przeciw okupantowi, by zwiększyć swoje szanse w obronie kraju. W sieci pojawiło się bardzo ciekawe nagranie z Bachmutu.

Rosjanie od samego początku agresji na Ukrainę używają amunicji kasetowej, która zakazana jest międzynarodowymi konwencjami. Wszystko wskazuje na to, że teraz również Ukraińcy postanowili z niej skorzystać przeciw okupantowi, by zwiększyć swoje szanse w obronie kraju. W sieci pojawiło się bardzo ciekawe nagranie z Bachmutu.
Rosja jedynym krajem świata, który obecnie używa zakazanej konwencją amunicji kasetowej /123RF/PICSEL

Obecnie Ukraina jest jedynym krajem na świecie, w którym używana jest amunicja kasetowa. Tak wynika z raportu opublikowanego przez organizację Human Rights Watch. Według podanych informacji, armia rosyjska od chwili agresji na Ukrainę, setki razy używała przerażającej w swoim działaniu amunicji kasetowej. Taki rodzaj broni użyty został w co najmniej 10 z 24 regionach Ukrainy.

W 2008 roku 110 krajów z całego świata podpisało konwencję o zakazie używania takiej broni w konfliktach zbrojnych. Co ciekawe, 37 krajów zniszczyło w ostatnich latach swoje zasoby tej broni. Władze Rosji jednak nie złożyły swojego podpisu pod konwencją. Wojna w Ukrainie pokazała, że Rosja nie zamierza wycofać z użycia tej broni i często po nią sięga. W tej chwili, jako jedyny kraj na świecie.

Reklama

Rosja jedynym krajem na świecie, który używa amunicji kasetowej

Co ciekawe, konwencji nie podpisała również Ukraina. Pomimo tego faktu, przez 10 miesięcy armia naszego wschodniego sąsiada nie używała jej przeciw okupantowi, ale teraz się to mogło zmienić. Na profilu Ukraine Weapons Tracker na Twitterze pojawiło się bowiem nagranie z okolic Bachmutu w obwodzie donieckim. Widoczne jest na nim użycie amunicji kasetowej na pozycjach rosyjskich. Pociski zniszczyły tam okopy rosyjskich żołnierzy.

Oznacza to, że tej przerażającej broni mogły użyć Siły Zbrojne Ukrainy. Na początku grudnia, SZU poprosiły Stany Zjednoczone o dostarczenie amunicji kasetowej. Temat szybko ucichł w mediach, ale Ukraińcy zapowiedzieli, że zaczną używać tej broni, jeśli rosyjska armia dalej będzie nacierała na pozycje ukraińskie w zachodniej części obwodu donieckiego.

Ukraina zaczęła używać zakazanej amunicji kasetowej?

Teraz wszystko wskazuje na to, że plan został wdrożony przeciwko rosyjskim okupantom. Analitycy z Ukraine Weapons Tracker uważają jednak, że wykorzystana broń wcale nie musi być produkcji ukraińskiej, tylko pochodzić ze Stanów Zjednoczonych. Eksperci wskazują tutaj na użycie broni M971. Była ona produkowana przez izraelską firmę Israel Military Industries, będącą obecnie własnością Elbit Systems, i zakupiona była przez różne kraje świata, w tym USA.

Amuniacja kasetowa M971 pokrywa obszar o wymiarach 100x100 metrów. Ładunki, zawierające po 24 pociski, odpalane są z moździerzy kalibru 120 mm. Zrzut pocisków następuje po aktywacji zapalnika tuż nad znajdującym się na ziemi celem. Broń ta ma spory obszar rażenia i idealnie sprawdza się do skutecznej likwidacji dużego oddziału wroga, ale ma też swoje minusy.

Stanowi ona ogromne zagrożenie dla ludności cywilnej, ponieważ część z tych małych pocisków nie wybucha. Według badań, pozostałości mogą w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do śmierci setek osób. Broń ta może tworzyć nad obszarami celu swoiste pola minowe. Władze Ukrainy podały, że tylko jednego dnia wojny, Rosjanie stawiają tyle min i pozostawiają niewybuchów, których neutralizacja może potrwać nawet miesiąc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: amunicja kasetowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy