Drony Bayraktar docierają do bazy w Mirosławcu. To ostatnie zamówione egzemplarze

Ostatnie egzemplarze bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2 dotrą dziś do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Tym samym Polska zrealizowała umowę z Turcją na dostawę 4 zestawów tych słynących z dużej skuteczności dronów. Bayraktary odegrały znaczną rolę w wojnie w Ukrainie i stanowią teraz ważny element polskiego potencjału obronnego.

Polska otrzyma ostatnią transzę dronów Bayraktar TB2
Polska otrzyma ostatnią transzę dronów Bayraktar TB2Baykarmateriały prasowe

Dzisiejsza dostawa Bayraktarów to zwieńczenie procesu, który rozpoczął się w maju 2021 roku, kiedy to Polska podpisała umowę na zakup tych maszyn. Pierwsze drony dotarły do Polski w październiku 2022 roku, od tego czasu były intensywnie testowane i szkolono na nich polskich operatorów.

Polskie Siły Powietrzne będą posiadać już 24 drony Bayraktar

W przekazaniu ostatniej partii dronów Bayraktar TB2 weźmie udział wiceminister obrony narodowej - Paweł Bejda, wynika z komunikatu MONu w mediach społecznościowych. Koszt całego zestawu wraz z uzbrojeniem to prawdopodobnie około 67 milionów dolarów.

Polska posiada już trzy zestawy tureckich dronów. Każdy z nich składa się z sześciu pojazdów latających. Wszystkie z nich rozmieszczono w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Lotnisko w Mirosławcu przed przekształceniem w bazę dla bezzałogowców obsługiwało między innymi 8 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego wyposażoną w samoloty myśliwsko-bombowe SU-22M4.

Bayraktar to symbol wojny na Ukrainie

Drony Bayraktar były bardzo ważnym elementem ukraińskiej armii we wczesnym etapie trwającej od 2022 roku wojny z Rosją. Drony te zaprezentowały się jako bardzo efektywne w rozpoznaniu i niszczeniu rosyjskiego ciężkiego sprzętu w warunkach braku obrony przeciwlotniczej. Dowodem na to było wiele udostępnionych przez Siły Zbrojne Ukrainy nagrań obrazujących niszczenie rosyjskich wozów za pomocą bomb kierowanych MAM-L i MAM-C o zasięgu 16 kilometrów.

Dane taktyczno-techniczne Bayraktara TB2:

  • prędkość maksymalna 220 km/h,

  • prędkość przelotowa 160 km/h,

  • silnik Rotax 912 iS o mocy 100 KM,

  • pułap 8200 m,

  • zasięg lotu 150 km,

  • maksymalna długotrwałość lotu 27 godzin,

  • kamera termowizyjna o wysokiej rozdzielczości,

  • laser podświetlający cel/dalmierz,

  • kamera światła dziennego,

  • system rozpoznania elektronicznego BSI-101,

  • możliwość podwieszenia 55 kg uzbrojenia w tym bomb kierowanych MAM-L, MAM-C oraz pocisków TÜBİTAK Bozok.

  • Dostawy dronów Bayraktar to kolejny krok w modernizacji Sił Zbrojnych RP. Oczekuje się, że maszyny te wzmocnią polskie zdolności rozpoznawcze i uderzeniowe, zwłaszcza na wschodniej flance NATO, która ostatnimi czasy wymaga przeprowadzania regularnych lotów rozpoznawczych.

    ***

    Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas