F-35 zdolne przenosić nową superbroń. Zapoluje na chińskie okręty

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Do sieci trafiły pierwsze zdjęcia samolotu F-35 z podwieszonym pociskiem AGM-158C. To broń, która ma zapewnić Stanom Zjednoczonym nowe możliwości walki na Pacyfiku.

F-35 z nowymi pociskami LARSM
F-35 z nowymi pociskami LARSMDefense Visual Information Distribution Servicemateriał zewnętrzny
F-35 z nowymi pociskami LARSMDefense Visual Information Distribution Servicemateriał zewnętrzny

Testy nowego pocisku samolotu F-35

Pocisk AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM), to najnowsza broń przeciwokrętowa amerykańskich samolotów bojowych. Obecnie trwają testy mające pozwolić na ich zintegrowanie z samolotami stealth F-35B/C marynarki wojennej USA. Pierwsze zdjęcia z tych testów właśnie opublikował Pentagon.

Widać na nich samolot F-35C amerykańskiej marynarki wojennej z dwoma AGM-158C podczepionymi pod skrzydłami. Pentagon zdradził, że wykonano je 9-10 września podczas oceny trzepotania, obciążeń i właściwości lotu F-35 z dwoma pociskami, które w przyszłości mogą być standardowym ładunkiem tych samolotów w marynarce USA.

F-35 ze zdolnościami niszczenia okrętów

Pocisk LRASM ma być niedrogim rozwiązaniem, zapychającym lukę przed opracowaniem nowych pocisków do niszczenia celów nawodnych. Już są zintegrowane z myśliwcami F/A-18E/F Super Hornet oraz bombowcami B-1B Lancer.

Integracja z F-35 jest naturalnym procesem, szczególnie że LRASM to tak naprawdę zmodyfikowane pociski JASSM-ER, które już mogą być przenoszone przez amerykański samolot stealth. LRASM nie mieści się w wewnętrznym luku F-35, dlatego musi być przenoszony pod skrzydłami. To zaś ogranicza możliwości stealth, sprawiając, że samolot jest znacznie łatwiejszy do wykrycia.

Na ten moment jednak Amerykanie nie mają innego wyboru niż integrację pocisku LRASM z F-35, ze względu na brak faktycznych pocisków antyokrętowych dla tego samolotu.

Co potrafi pocisk LRSAM

AGM-158C LRASM to precyzyjny pocisk dalekiego zasięgu o obniżonej wykrywalności. Amerykanie zapewniają, że LRASM jest w stanie automatycznie dostosowywać swoją trasę, aby uniknąć wrogiej obrony powietrznej dzięki m.in. elektronicznym środkom wsparcia (ESM), które wykrywają nadlatujące zagrożenia.

Do nawigacji LRASM wykorzystuje nawigację inercyjną, wspieraną przez systemy GPS. Co ciekawe pocisk posiada wgraną bazę danych nt. potencjalnie wrogich statków. Gdy zbliży się do celu, aktywuje swoje naprowadzanie na podczerwień, które ma nakierować go na najwrażliwsze części okrętu.

Pocisk LRASMU.S. NavyWikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne pocisku LRASM:

  • Długość: 4,26 m
  • Szerokość: 0,6 m
  • Masa całkowita: 1250 kg
  • Masa głowicy bojowej: 453 kg
  • Rodzaj głowicy bojowej: ładunek odłamkowo-burzący WDU-42
  • Napęd: silnik turboodrzutowy: Williams F107-WR-105
  • Zasięg lotu: 370 km

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas