„Global Firepower”. Polska zaliczyła spadek

„Global Firepower” jest rankingiem tworzonym na podstawie analizy ponad 50 czynników. Określa on potencjał militarny ponad 100 armii świata. W tegorocznym rankingu Polska zajęła 19. miejsce, spadając o jedną pozycję.

Mimo większej liczby punktów za wojska lądowe, Polska w innych kategoriach okazała się słabsza
Mimo większej liczby punktów za wojska lądowe, Polska w innych kategoriach okazała się słabszaINTERIA.PL/materiały prasowe

Polska w najnowszym rankingu "Global Firepower" zajęła 19. pozycję, notując, mimo reform wprowadzanych przez ministra Macierewicza, spadek z 18. miejsca. Zestawienie porównuje m.in. zdolność poszczególnych wojsk do prowadzenia działań wojennych, siłę ekonomiczną, a także skalę stosowania przez nie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem, Polska uzyskała mniej punktów w kategorii lotniczej, nowych technologii, położenia geograficznego i stosunków z sąsiadami, które analitycy uznali za gorsze, niż w poprzednich latach.

Z kolei w porównaniu z rankingiem z 2016 roku, więcej punktów, dzięki zakupom haubic samobieżnych "Krab" i modernizacji czołgów "Leopard", Polska uzyskała w kategorii wojsk lądowych.

Analitycy nie zwrócili szczególnej uwagi utworzonym Wojskom Obrony Terytorialnej, uważając zapewne, że jeszcze jest zbyt wcześnie, aby oceniać ich zdolność bojową.

Dużą liczbę punktów zagwarantowały Polsce Siły Powietrzne. Głównie dzięki ilości statków powietrznychBartek BeraINTERIA.PL

Czołówka

Polska w rankingu wyprzedziła, m.in. Australię, Szwecję, Kanadę i Hiszpanię. Wśród sąsiadów Polski najwyżej sklasyfikowana została Rosja, na 2. miejscu. Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, zostały sklasyfikowane na  9. miejscu. Na 30. znalazła się Ukraina, a na 32. Czechy. 49. pozycję zajęła Białoruś, a Słowacja na 74. miejscu.

Trzy pierwsze pozycje zajęły Stany Zjednoczone AP, Rosja i Chiny. Na dalszych miejscach znalazły się Indie, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Turcja, Niemcy, a pierwszą dziesiątkę zamyka Egipt.

Ostatnie trzy miejsca, pośród 133 sklasyfikowanych państw zajmują Sierra Leone, Surinam i Bhutan.

W klasyfikacji najsilniejszych armii Unii Europejskiej, Polska zajęła 5. miejsce za Włochami, a przed Hiszpanią.

Najwyższe miejsce zajęli Amerykanie. Zaraz za nimi uplasowali się Rosjanie i ChińczycyEast News

Zestawienie

Ranking pozwala również zestawić poszczególne kategorie, aby można było porównać różnice w poszczególnych działach. I tak, według rankingu Stany Zjednoczone posiadają niemal dwa razy więcej wojska niż Rosjanie. Zdecydowana przewaga Amerykanów jest także w technologii, sile lotnictwa i floty. Z kolei Rosjanie posiadają znacznie większe rezerwy ludzkie, dużo więcej broni pancernej i artylerii.

"Global Firepower" to najpopularniejszy, publikowany co roku, ranking sił zbrojnych na całym świecie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas