„Global Firepower”. Polska zaliczyła spadek

Mimo większej liczby punktów za wojska lądowe, Polska w innych kategoriach okazała się słabsza /INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama

„Global Firepower” jest rankingiem tworzonym na podstawie analizy ponad 50 czynników. Określa on potencjał militarny ponad 100 armii świata. W tegorocznym rankingu Polska zajęła 19. miejsce, spadając o jedną pozycję.

Polska w najnowszym rankingu "Global Firepower" zajęła 19. pozycję, notując, mimo reform wprowadzanych przez ministra Macierewicza, spadek z 18. miejsca. Zestawienie porównuje m.in. zdolność poszczególnych wojsk do prowadzenia działań wojennych, siłę ekonomiczną, a także skalę stosowania przez nie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem, Polska uzyskała mniej punktów w kategorii lotniczej, nowych technologii, położenia geograficznego i stosunków z sąsiadami, które analitycy uznali za gorsze, niż w poprzednich latach.

Reklama

Z kolei w porównaniu z rankingiem z 2016 roku, więcej punktów, dzięki zakupom haubic samobieżnych "Krab" i modernizacji czołgów "Leopard", Polska uzyskała w kategorii wojsk lądowych.

Analitycy nie zwrócili szczególnej uwagi utworzonym Wojskom Obrony Terytorialnej, uważając zapewne, że jeszcze jest zbyt wcześnie, aby oceniać ich zdolność bojową.

Czołówka

Polska w rankingu wyprzedziła, m.in. Australię, Szwecję, Kanadę i Hiszpanię. Wśród sąsiadów Polski najwyżej sklasyfikowana została Rosja, na 2. miejscu. Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, zostały sklasyfikowane na  9. miejscu. Na 30. znalazła się Ukraina, a na 32. Czechy. 49. pozycję zajęła Białoruś, a Słowacja na 74. miejscu.

Trzy pierwsze pozycje zajęły Stany Zjednoczone AP, Rosja i Chiny. Na dalszych miejscach znalazły się Indie, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Turcja, Niemcy, a pierwszą dziesiątkę zamyka Egipt.

Ostatnie trzy miejsca, pośród 133 sklasyfikowanych państw zajmują Sierra Leone, Surinam i Bhutan.

W klasyfikacji najsilniejszych armii Unii Europejskiej, Polska zajęła 5. miejsce za Włochami, a przed Hiszpanią.

Zestawienie

Ranking pozwala również zestawić poszczególne kategorie, aby można było porównać różnice w poszczególnych działach. I tak, według rankingu Stany Zjednoczone posiadają niemal dwa razy więcej wojska niż Rosjanie. Zdecydowana przewaga Amerykanów jest także w technologii, sile lotnictwa i floty. Z kolei Rosjanie posiadają znacznie większe rezerwy ludzkie, dużo więcej broni pancernej i artylerii.

"Global Firepower" to najpopularniejszy, publikowany co roku, ranking sił zbrojnych na całym świecie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama