Holenderskie wozy bojowe YPR-765 już w Ukrainie. Na co je stać?

Kolejne wzmocnienie armii ukraińskiej nadciągnęło od państw zachodnich. Tym razem chodzi o pojazdy opancerzone YPR-765, które zostały przekazane przez Holandię. Co potrafi ten sprzęt i czy faktycznie pomoże Ukrainie?

Wcześniej, 19 kwietnia, premier Holandii Mark Rutte ogłosił zamiar przekazania opancerzonych wozów Ukrainie.

Według dostępnych źródeł, armia holenderska miała na wyposażeniu swojej armii co najmniej 500 sztuk tego modelu. Oficjalnie został wycofany z wojska w 2012 roku. Na początku maja, Holandia zobowiązała się do przekazania Ukrainie także samobieżnych haubic gąsienicowych 155 mm PzH 2000 KMW Krauss-Maffei Wegmann. Źródła podały, że będzie to "ograniczona liczba".

Co potrafią YPR-765?

Do niedawna był to standardowy bojowy wóz piechoty w armii holenderskiej. Używany jest przede wszystkim do szybkiego przemieszczania piechoty na linii frontu.

Reklama

Załoga składa się od trzech do dziesięciu żołnierzy. Pojazd wytrzymuje wszelkie warunki terenowe i może być również używany jako amfibia. Maszyna została opracowana 1965 roku w Stanach Zjednoczonych i bazuje na innym sprzęcie -M113A1.

Sprzęt gotowy do walki (z amunicją itp.) waży około 13,5 tony. Jego długość wynosi ponad 5 m, przy szerokości prawie 3 m i wysokości 2,54 m. Żołnierze są chronieni przez aluminiowy kadłub z dodatkowym pancerzem z przodu i po bokach. Maszyna wykorzystuje silnik Detroit Diesel Allison 6V-53T 267 KM. Osiąga prędkość do 65 km/h. Przy pełnym baku, maszyna może przejechać około 485 km.

W skład uzbrojenia wchodzi działo pokładowe Oerlikon 25 mm KB-B02. Szybkoszczelność wynosi tu 600 pocisków na minutę. Strzelec może również łatwo przełączać pomiędzy pociskami przeciwpancernymi i odłamkowo-burzącymi. Działko może atakować lekko opancerzone pojazdy, pozycje przeciwpancerne, piechotę, a nawet śmigłowce, samoloty bojowe oraz statki.

W maszynie znajduje się także karabin maszynowy Browning M2.50. Wóz może być także wyposażony w współosiowy karabin maszynowy FN MAG kalibru 7,62 mm oraz w 6 dyfuzorów dymu.

Układ optyczny składa się z czterech peryskopów: dziennego lub pasywnego w podczerwieni do widzenia w nocy. YPR-765 występuje w kilkunastu wariantach różniących się od siebie wyposażeniem i uzbrojeniem, a także przeznaczeniem.

Przekazany sprzęt może być bardzo pomocny w szybkim reagowaniu na ruchy rosyjskich wojsk na froncie. Może być również pomocny w kontratakach wymagających precyzji i szybkości. Zdolność pokonywania rzek (funkcje amfibii) będzie tu bardzo dużą zaletą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Holandia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy