Horizon's Lord, czyli karabin, który pobił rekord świata

Ukraiński snajper pobił rekord świata? Trafił w cel z odległości 3800 metrów i jeżeli wynik się potwierdzi, to zostanie okrzyknięty najlepszym w historii. Jakiego karabinu użył snajper, dzięki czemu dokonał tak spektakularnego trafienia? To wyjątkowa broń prosto z Ukrainy.

Rekord świata w Ukrainie

Świat obiegło zaskakujące nagranie ukazujące celne trafienie ukraińskiego snajpera. Miał on skutecznie zneutralizować cel z odległości aż 3800 metrów. Jeżeli trafienie zostanie potwierdzone, to oficjalnie uzna się je za rekordowe. Do tej pory za najdalsze trafienie snajpera uznawano strzał z 3540 metrów autorstwa snajpera z kanadyjskiego Joint Task Force 2.

Potwierdzeniem trafienia ma być wideo, na którym widać panikę wśród towarzyszy trafionego rosyjskiego żołnierza. Snajper Sił Zbrojnych Ukrainy miał być oddalony od nich na prawie 4 kilometry. Co ciekawe, żołnierz posługiwał się najpewniej ukraińskim karabinem Horizon's Lord, choć według innych źródeł mógł to być też SNIPEX T-REX. Najprawdopodobniej użyto jednak tej pierwszej broni.

Reklama

Horizon's Lord. Co to za karabin?

Ukraiński Horizon's Lord to zaawansowana konstrukcja, dająca snajperowi wiele możliwości działania. Sam zasięg skuteczny karabinu określono na 2500 metrów, jednak okazuje się, że dobrze wyszkolony operator jest w stanie ten dystans znacząco zwiększyć.

Główne przeznaczenie karabinu Horizon's Lord to prowadzenie działań sabotażowych i kontrsabotażowych, w tym również na trudnym terenie. Karabin ma sprawdzać się w rejonach górskich, na pustyniach i innych trudnodostępnych obszarach prowadzenia działań. Zastosowanie karabinu snajperskiego sprowadza się do likwidacji kilku elementów wrogiego uzbrojenia i nie tylko, jak na przykład:

  • wrodzy snajperzy;
  • wielkokalibrowe karabiny maszynowe;
  • przeciwpancerne systemy rakietowe;
  • pojazdy lekkopancerzoe;

Broń do zadań specjalnych - specyfikacja

Osiągnięcie zdolności bojowej do likwidacji lekko opancerzonych celów czy karabinów z tak dużej odległości świadczy o tym, że mamy do czynienia z bronią sporych gabarytów. To fakt, ponieważ Horizon's Lord z rozłożoną kolbą ma aż 182 centymetry długości. Tak, to broń mierząca prawie dwa metry. Nie bez znaczenia jest też waga karabinu. Jego obsługa jest wymagająca, a sam sprzęt waży 17 kilogramów z zamontowanym magazynkiem.

Horizon's Lord - specyfikacja:

  • Długość z kolbą rozłożoną/złożoną - 1820 mm/1520 mm;
  • Długość lufy - 1050 mm lub 1200 mm w przypadku kalibru 14.5x114;
  • Waga - z magazynkiem 17 kg, z pojedyńczym pociskiem 15,5 kg;
  • Szybkostrzelność - do 8 strzałów na minutę;
  • Zasięg wg. producenta - 2500 m (przy używaniu 12.7x114 “HL");

Ciekawa jest również amunicja wykorzystywana w karabinie, a zwłaszcza nabój 12,7x114 "HL". Zgodnie z przeznaczeniem nadaje się do niszczenia lekkich pojazdów opancerzonych, stanowisk z karabinami czy systemami rakietowymi. Zastosowanie tego naboju zwiększa zasięg karabinu, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie ognia będąc poza zasięgiem nieprzyjacielskich systemów przeciwsnajperskich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna w Ukrainie | snajperzy | karabin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy