Iran uderzył na Izrael najnowszymi hipersonicznymi pociskami

Po wielu tygodniach gróźb władz Iranu pod adresem Izraela, Teheran ostatecznie przeprowadził zmasowany atak rakietowy. W trakcie niego wystrzelono nawet 500 rakiet balistycznych. Co ciekawe, w większości były to najnowsze pociski hipersoniczne.

Po wielu tygodniach gróźb władz Iranu pod adresem Izraela, Teheran ostatecznie przeprowadził zmasowany atak rakietowy. W trakcie niego wystrzelono nawet 500 rakiet balistycznych. Co ciekawe, w większości były to najnowsze pociski hipersoniczne.
Iran uderzył na Izrael najnowszymi hipersonicznymi pociskami Kheibar Shekan /IRNA /materiały prasowe

W chwili ataku rakietowego Iranu na Izrael, w globalnej sieci jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się materiały filmowe przedstawiające to wydarzenie z najróżniejszych perspektyw. Można na nich zobaczyć praktycznie brak masowej reakcji izraelskich systemów obrony w postaci m.in. Żelaznej Kopuły. Wiele pocisków sięgnęło celów.

Co ciekawe, pojawiło się nagranie, na którym Palestyńczycy, na terytorium Zachodniego Brzegu, odkryli leżącą irańską rakietę. Właściwie był to stopień napędowy rakiety, której kształt wskazuje na użycie przez Iran w ataku na Izrael w części najnowszych hipersonicznych pocisków Kheibar Shekan. Należą one do rodziny Fateh-110.

Reklama

Iran zaatakował hipersonicznymi pociskami Kheibar Shekan

Na kolejnym nagraniu można zobaczyć, z jak ogromną hipersoniczną prędkością porusza się pocisk, a następnie uderza w obiekt wojskowy. Prawdopodobnie Iran mógł użyć niemal całego zapasu swoich najnowszych pocisków. Jednak armia posiada jeszcze kilka rodzajów innej broni rakietowej i dronów dalekiego zasięgu, które mogą posłużyć do realizacji kolejnych ataków na Izrael.

Tymczasem, pocisk Kheibar Shekan może poszczycić się ciekawymi możliwościami. Na przykład w ostatniej fazie lotu, czyli setki metrów przed uderzeniem w wyznaczony cel, na chwilę zmienia tor lotu, by uniknąć neutralizacji przez systemy obrony powietrznej. Dlatego Żelazna Kopuła i Strzały miały utrudnione zadanie ich zestrzelenia. Jego atrybutem jest ogromna prędkość lotu na poziomie 15-18 tysięcy km/h i spory zasięg dochodzący do 1500 kilometrów. Zatem bez problemu można z jego pomocą atakować cele na terenie całego Izraela.

Czym jest i co potrafi hipersoniczny pocisk Kheibar Shekan?

Pocisk ma długość 10,5 m, średnicę 80 cm, waży 4500 kg i jest wyposażony w 500 kg głowicę HE. Transporter (TEL) może zabrać na pokład dwie sztuki tej broni. Iran zaprezentował pocisk średniego zasięgu Kheibar Shekan całkiem niedawno, bo w lutym 2022 roku. Niestety, dotychczas nie ujawniono większej ilości szczegółów na temat pocisku.

Wiadomo tylko, że odsłonięcie rakiety odbyło się w podziemnej bazie rakietowej, podczas wizyty szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, generała dywizji Mohammada Bagheriego i dowódcy Sił Powietrznych IRGC, generała brygady Amira Alego Hajizadeha. Eksperci militarni już wtedy wskazywali, że Izrael będzie miał ogromny problem ze skutecznym radzeniem sobie z tą bronią, pomimo rewelacyjnej sprawności swoich systemów obrony w postaci Żelaznej Kopuły, Procy Dawida czy Strzały 3 i 4. I tak też stało się w rzeczywistości.

Oznacza to, że pociski Kheibar Shekan są asem w rękawie Iranu i armia bardzo dobrze je chroni przed ewentualnym atakiem odwetowym Izraela. Oprócz nich, Iran miał użyć pocisków balistycznych Shahab-3. Wiemy, że niebawem dojdzie do odwetu i eksperci sądzą, że jednym z celów będą fabryki dronów kamikadze i podziemne magazyny, gdzie mogą być składowane tego typu pociski. Mówi się też o neutralizacji obiektów związanych z produkcją broni jądrowej czy obiektów naftowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 kg | Izrael | Żelazna Kopuła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama