Jak odpalić rosyjski czołg T-72? Praktyczny instruktaż dla każdego

W sieci pojawił się film instruktażowy polskiej grupy offroadowej pokazujący w jaki sposób można odpalić rosyjski czołg T-72. Materiał może być bardzo przydatny, zwłaszcza dla naszych wschodnich sąsiadów. Pokazane są również słabe punkty maszyny.

Czołgi T-72 są obecnie używanymi maszynami w rosyjskiej armii, które biorą udział w napaści na Ukrainę. Według autorów materiału, po zapoznaniu się z instruktażem będzie można odpalić, oprócz wspomnianego czołgu, także pozostałe jego typu odmiany, w tym również czołg T-90.

Materiał filmowy został także udostępniony na profilu facebookowym Ministerstwa Obrony Ukrainy. Film jest w języku polskim, ale oczywiście są także ukraińskie napisy.

Doświadczonej osobie odpalenie czołgu zajmuje mniej niż 30 sekund. Czy rzeczywiście jest to takie łatwe? Na nagraniu możemy się wszystkiego szczegółowo dowiedzieć.

Reklama

Największym problemem jest oczywiście samo zdobycie czołgu. Wydaje się, że najlepszym sposobem jest znalezienie już porzuconego pojazdu, jednakże i tutaj może pojawić się niebezpieczeństwo (o tym w dalszej części artykułu).

Autorzy filmu zaznaczają, że sam czołg jest bardzo skomplikowany ale już samo jego odpalenie nie jest już tak zawiłe.

W kilku krokach jak to wygląda:

1. Trzeba wsiąść do czołgu (klapa znajduje się w czołowej części maszyny)

2. Włączyć największy guzik po lewej stronie siedzenia (nieco z tyłu)

3. Włączyć wszystkie przełączniki znajdujące się po lewej stronie, pod wcześniejszym guzikiem

4. Następnie trzeba otworzyć klapkę znajdującą się po lewej stronie siedzenia, z przodu i włączyć wszystkie włączniki

Wtedy zostaną podłączone wszystkie obwody, wówczas czołg ma "pełen prąd" i jest gotowy do jazdy

5. Dalej trzeba nacisnąć pedał hamulca, który jest zazwyczaj zablokowany (trzeba mocno nacisnąć, wtedy spada blokada)

6. Przycisnąć sprzęgło

7. Nacisnąć równocześnie dwa przyciski (jeden jest pod klapką) po lewej stronie siedzenia (z przodu) za wskazówkami pokazującymi temperaturę (nadal trzymając sprzęgło)

Czołg jest już odpalony. Dalej można wrzucić drugi bieg nadal trzymając sprzęgło.

W czołgu nie ma kierownicy tak jak w samochodzie - są za to dwa drążki. Jeden jest po lewej, drugi po prawej stronie. Żeby skręcić w prawo należy przesunąć prawy drążek do siebie. Analogicznie trzeba postąpić skręcając w lewo. Przy jeździe prosto należy ustawić drążki równolegle względem siebie.

Wszystkie przyciski i umiejscowienie wlewów paliwa są dokładnie pokazane na filmie. Do pojazdu można zatankować około 700 litrów diesla, co starczy na około 100 km jazdy w zależności po jakim terenie będzie się poruszało.

Wcześniej pisaliśmy także w jaki sposób można uruchomić rosyjski wóz pancerny:

Unieruchomienie czołgu T-72 koktajlami Mołotowa

Autorzy filmu mówią także o unieruchomieniu sprzętu rzucając w niego kilkoma koktajlami Mołotowa (najlepiej przez grupę osób).

Słabymi punktami pojazdu jest przedni właz kierowcy - przez palącą się ciecz nic nie widać i trzeba się zatrzymać. Żeby unieruchomić czołg, należy butelki rzucać w tylną część maszyny. Palący się płyn rozlewa się wówczas na przedział silnikowy, zaś silnik zasysa substancję.

Względnie czułym elementem czołgu są także jego boki, m.in. koła są "nalane" gumą, są tu także elementy z tworzywa (nie z metalu), gąsienica posiada ponadto elementy gumowe, które są podatne na działanie ognia.

Przed uruchomieniem czołgu

Pod materiałem filmowym pojawiły się również komentarze odnoszące się do bezpieczeństwa przed uruchomieniem porzuconego sprzętu wojskowego.

Należy pamiętać, że maszyna może być zaminowana - ładunki mogą być wpięte do obwodów elektrycznych, zaś do pustych zbiorników paliwa mogą być wrzucone ładunki, które pod wpływem zalewanego paliwa eksplodują.

Pierwszym krokiem przed uruchomieniem czołgu powinna być kontrola sprzętu.

Gdzie można zdobyć dodatkowe informacje o czołgu?

Pełne szkolenie i pokazanie wszystkich możliwości czołgu jest organizowane w Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie (województwo zachodniopomorskie w powiecie szczecineckim). Muzeum posiada specjalne czołgowisko, czyli teren po którym można manewrować pojazdem.

Możliwości bojowe T-72

Czołg T-72 jest pojazdem radzieckiej konstrukcji, który został wprowadzony do użytku na początku lat 70. Jest on również na wyposażeniu Wojska Polskiego i stanowi podstawowy komponent polskich wojsk pancernych. Produkowany był także w Bumarze w Gliwicach. Czołgi T-72 są na stanie armii w kilkunastu krajach.

Masa maszyny wynosi około 41 500 kg (T-72M), zaś maksymalna prędkość wynosi 60 km/h. Obsługuje ją trzech żołnierzy (dowódca, działonowy i kierowca-mechanik).

Czołg posiada wielowarstwowy pancerz czołowy oraz automat ładowania armaty. Głównym uzbrojeniem jest armata gładkolufowa dostępna w różnych wersjach. Używane pociski, w zależności od danej wersji armaty, to pociski odłamkowo-burzące, kumulacyjne i podkalibrowe oraz przeciwpancerne pociski kierowane.

Dodatkowym uzbrojeniem jest karabin maszynowy PKT sprzężony z armatą, przeciwlotniczy karabin maszynowy oraz osiem wyrzutni granatów dymnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rosyjski czołg | wojna Ukraina-Rosja | szkolenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy