Jak przetrwać atak nuklearny? To musisz zrobić po wybuchu bomby atomowej
Wbrew pozorom wybuch bomby jądrowej to nie koniec świata. Jeśli nie jesteś w bezpośrednim polu rażenia fali uderzeniowej i cieplnej powstałej po eksplozji - masz szansę przeżyć. Aby przetrwać, musisz znać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym ocalisz życie.
- Nigdy w historii świata nie było tak blisko wybuchu globalnego konfliktu z użyciem broni jądrowej.
- Kolejne, nuklearne groźby Władimira Putina ostrzegającego Zachód sprawiają, że warto przypomnieć kilka podstawowych zasad dotyczących konsekwencji wybuchu bomby jądrowej.
- Warto pamiętać, że większość osób ginie w efekcie napromieniowania w ciągu 48 godzin od samej eksplozji.
Co to jest atak nuklearny?
Broń jądrowa wykorzystuje energię powstałą z reakcji łańcuchowej rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu) lub reakcji termojądrowej wodoru. To jedyna broń wynaleziona przez ludzkość, która może niszczyć całe miasta. Fala uderzeniowa burzy infrastrukturę w postaci budynków czy mostów, ale jest jeszcze bardzo groźne dla życia ludzi promieniowanie. To ono prowadzi do skażenia wody i powoduje chorobę popromienną u ludzi, którzy byli zbyt blisko epicentrum. Poniżej film animowany pokazujący skutki zrzucenia jednej bomby atomowej na miasto.
Czynniki rażenia broni jądrowej:
- fala uderzeniowa, czyli potężny podmuch połączony z gwałtownymi wahaniami ciśnienia
- promieniowanie przenikliwe, które oddziałuje bezpośrednio na żywą tkankę
- promieniowanie cieplne (w wybuchu powietrznym przenosi ok. 35 procent energii wybuchu)
- impuls elektromagnetyczny (może zniszczyć elektronikę)
- skażenie promieniotwórcze
Jakie są szanse przeżycia ataku jądrowego?
Przeżycie ataku jądrowego zależy od odległości, w jakiej znajdziemy się od "ground zero", czyli miejsca eksplozji. Skalę zniszczeń pokazuje bardzo dobry symulator z użyciem prawdziwej mapy, którego autorem jest amerykański naukowiec Alex Wellerstein od lat badający konsekwencje użycia broni jądrowej dla ludzkiej cywilizacji. W ostatnich tygodniach symulator skutków użycia broni jądrowej przeżywa prawdziwe oblężenie.
W symulatorze wystarczy podać miejsce potencjalnego ataku i siłę ładunku jądrowego, aby po chwili zobaczyć skalę zniszczeń. Poniżej efekt zrzucenia na Warszawę bomby o mocy 15 kiloton. Żółty i pomarańczowy kolor pokazują pas skażenia radioaktywnego. Jego położenie zależy oczywiście od kierunku wiatru.
W serwisie społecznościowym Alex Wellerstein zamieścił grafikę pokazującą strefy zniszczenia powstałe po detonacji ładunku o sile 100 kiloton. W promieniu do 2 kilometrów od miejsca eksplozji znika wszystko, ale fala uderzeniowa może stanowić zagrożenie nawet do 9 kilometrów od punktu "ground zero".
Jak przetrwać atak nuklearny?
Niestety pełne bezpieczeństwo przed atakiem jądrowym gwarantuje jedynie schron przeciwatomowy, ale nie wszyscy mogą zdążyć do niego dotrzeć. W tej sytuacji warto pamiętać, aby w wypadku znalezienia się w pobliżu ataku jądrowego możliwie szybko schronić się pod czymś stabilnym (ławka, stół) i zakryć rękami głowę przywierając twarzą do ziemi. W czasach zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych powstał nawet film animowany "Duck and cover" (tłum. chować się pod czymś i zakrywać głowę). Pokazuje on, jak należy się zachować w momencie eksplozji jądrowej.
Co robić, jeśli znajdziemy się w zasięgu rażenia broni jądrowej? Amerykanie w latach 50-tych ustalili kilka prostych zasad:
- położyć się na ziemi zasłaniając ramionami głowę
- jeśli jest możliwość, na ziemi okryć się szczelnie kurtką lub płaszczem
- w budynkach schować się pod czymś, co może stanowić choćby minimalne zabezpieczenie przed zawaleniem się budynku (stół, ławka)
- w miarę możliwości szybko oddalić się od miejsca wybuchu, aby ograniczyć do minimum czas przebywania w pasie skażenia radioaktywnego po eksplozji
- stosować się do poleceń służb obrony cywilnej i kierować się do miejsc ewakuacji wyznaczonych przez władze
Okazuje się, że w niektórych miejscach pojawiły się tabliczki z napisem "miejsce ewakuacji". Poniżej zdjęcie takiej tabliczki w jednym z miast na północy Polski.
Czy Polsce grozi atak nuklearny?
Mimo bardzo groźnych deklaracji ze strony Władimira Putina o użyciu broni jądrowej Polska nie wydaje się być celem ewentualnego ataku. Eksperci wojskowi mówią raczej o możliwości użycia taktycznej broni jądrowej, czyli ładunków o mniejszej sile, którymi Rosja mogłaby zaatakować cele wojskowe na terenie Ukrainy.
Niepokojące jest jednak to, że USA w sposób jednoznaczny zapowiedziały stanowczą odpowiedź na jakiekolwiek użycie przez Rosję broni jądrowej. To z kolei oznacza odpowiedź Rosji, a wtedy niestety niczego nie można wykluczyć.