Kłopoty Izraela. Hamas pokazał tajne drony kamikadze
Palestyńscy bojownicy pokazali swoje własne drony kamikadze, którymi chcą rzucić Izraelczyków na kolana. Wśród nich jest maszyna, która przypomina… jedną z konstrukcji Iranu. Tłumaczymy jak groźne są drony Hamasu.
Podczas trwającego ataku na tereny Izraela graniczące ze Strefą Gazy, bojownicy Hamasu rzucają do walki wszystko, co mają w swoim arsenale. Szczególną uwagę przykuwają palestyńskie drony, zwykle mocno owiane tajemnicą. Niektóre po raz pierwszym możemy zobaczyć z bliska.
Jak na razie Hamas pokazał dwa modele swoich dronów: Shehab i Al-Zouari. Pierwszy z nich to znana modyfikacja irańskich konstrukcji, Ababil. Druga to natomiast niezwykle tajemnicza maszyna. Na jednym z nagrań możemy zobaczyć atak dwóch modeli dronów Hamasu, gdzie najpierw widzimy Shehab, a potem Al-Zouari.
Hamas ma drona Shebab. To irańska konstrukcja
Dron Shebab jest znany Izraelczykom od dłuższego czasu. Hamas intensywnie wykorzystywał go w serii ataków z 2021 roku. Konstrukcja powstała najprawdopodobniej we współpracy z Iranem, gdyż jest podobna do irańskiego drona Ababil-2. Shebab jest jednym z najliczniejszych dronów Hamasu, służącym do ataków kamikadze i rekonesansu.
Rozpiętość drona Hamasu szacuje się na ok. 2,3 metra. Nieznane są dokładne specyfikacje drona Shebab, jednak z pewnością można stwierdzić, że nie jest cudem techniki.
Z dostępnych informacji na bazie zestrzelonych dronów z poprzednich lat wynika, że są to bardzo tanie i wręcz prymitywne konstrukcje. Wykorzystują części, które można znaleźć w sklepie np. silniki DLE 111, czy komercyjne moduły GPS. Pomyślane są jako broń, którą można stworzyć w słabych warunkach technicznych, coś, do czego zmuszony jest Hamas
Al-Zouari. Wielka niewiadoma
Do tej pory dron Al-Zouari pozostawał wręcz mitem Hamasu. Oryx wskazuje, że pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w 2022 roku i bazuje na nieznanym dronie irańskiej konstrukcji. Zdjęcia i nagrania z trwającego ataku na Izrael wydają się do tej pory jednym z najlepszych dostępnych prezentacji dronów Al-Zouari.
Nazwa drona odnosi się do zgładzonego w 2016 roku głównego inżyniera dronów Hamasu, Mohamed Zouariego. Nowe nagrania bojowników pokazują, że są to drony kamikadze. Ma prostą konstrukcję górnopłatu z silnikiem z tyłu. Według dostępnych raportów dopiero niedawno miał wejść do produkcji.
Tak samo, jak Shebab dron Al-Zouari jest wystrzeliwany ze specjalnej katapulty. Tak samo też nieznane są jego specyfikacje, jak prędkość lotu, czy dokładna masa przenoszonego ładunku wybuchowego. Należy jednak założyć, że tak samo, jak Shebab, Al-Zouari jest tworzony z tanich materiałów w bardzo prowizorycznych warunkach, z komercyjnych części.
Drony kamikadze Hamasu uderzą w Izrael
Uzbrojenie Hamasu nigdy jednak nie miało być cudami technologicznymi. W obliczu zmasowanego ataku na Izrael ich prostota może okazać się zaletą. Jeśli okaże się, że dzięki niej Hamas wyprodukował pokaźną liczbę dronów, może zalać nimi izraelskie niebo.
Wojna na Ukrainie pokazała, jak kluczowe są drony na poziomie pola walki. Już wcześniej krążyły filmy, gdzie palestyńscy bojownicy zniszczyli izraelski czołg Merkava niewielkim dronem z którego zrzucali granaty. W porównaniu do nich militarne konstrukcje jak drony Shebab i Al-Zouari są w stanie szybciej i mocniej uderzyć w cel. Możliwe więc, że to właśnie z nimi Izraelczycy będą mieli największe kłopoty.