Koalicja Leopardów 2 „przełamana”? Dwa kraje nie zamierzają przekazać czołgów Ukrainie

Jak donosi niemiecki dziennik Die Welt, Berlin stworzy prawdopodobnie tylko jeden batalion czołgów obiecanych wcześniej Kijowowi. Do „czołgowej koalicji” nie zamierza przystąpić Holandia i Dania.

Niemcy mają problem - dwa kraje nie przekażą Kijowowi czołgów Leopard
Niemcy mają problem - dwa kraje nie przekażą Kijowowi czołgów LeopardSascha Schuermann/Getty ImagesGetty Images

Niemcy starają się zbudować koalicję państw, które przekażą swoje czołgi Leopard w wersji 2A6 Ukrainie. Z kolei Polska tworzy podobny ruch, z tym że z czołgami Leopard w wersji 2A4. Obecnie w niemieckiej koalicji, oprócz Niemiec (zadeklarowanych jest 14 egzemplarzy), jest jeszcze Portugalia (3 egzemplarze).

Jak przekazał rzecznik holenderskiego Ministerstwa Obrony, Amsterdam nie zgodził się na przekazanie czołgów Leopard 2A6. Decyzja miała zostać podjęta "po starannej koordynacji między Holandią a Niemcami". Ponadto duńskie źródła donoszą, że również Dania nie przekaże czołgów Ukrainie, która posiada 44 Leopardy 2 w wersji A7. Trzeba podkreślić, że w ostatnim tygodniu kraj ten wysłał do Ukrainy wszystkie swoje nowoczesne haubice CAESAR (19 pojazdów).

Jednocześnie Dania i Holandia zadeklarowały, że wesprą finansowo naprawę 100 czołgów Leopard 1, które są starszego typu. Maszyny mają pochodzić z niemieckich magazynów.

Według wcześniejszych informacji, premier Holandii Mark Rutte rozważał przekazanie Ukrainie 18 czołgów Leopard 2, które są obecnie wydzierżawione od Niemiec. Jednakże wcześniej holenderski rząd musiałby je wykupić. Pojawiały się również informacje, że Holandia rozważała opłacenie transportu czołgów Leopard. Wcześniej tak samo zrobiła z opłaceniem wysłania zmodernizowanych czołgów T-72 z Czech.

W poprzednim tygodniu wysoki rangą urzędnik NATO powiedział dla Wall Street Journal, że Finlandia prawdopodobnie nie złoży żadnych deklaracji w sprawie przekazania czołgów, dopóki nie zostanie włączona do NATO. Wiąże się to z obawą, że w przypadku potencjalnego ataku na ten kraj, Sojusz nie mógłby wkroczyć, zatem Helsinki musiałyby polegać wyłącznie na własnym sprzęcie. Z kolei jak powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak: - [...] Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie, jako donator czołgów stanowiących wsparcie dla batalionu pancernego.

Wcześniej dostarczenie Ukrainie czołgów zadeklarowała Polska (14 czołgów Leopard 2A4), USA (31 czołgów M1 Abrams), Niemcy (14 czołgów Leopard 2A6), Wielka Brytania (14 czołgów Challenger 2), Hiszpania (4-6 czołgów Leopard 2A4), Portugalia (3 czołgi Leopard 2A6), Kanada (4 czołgi Leopard 2A4) i Norwegia (8 czołgów Leopard 2A4). Z kolei Francja zastanawia się nad wysłaniem swoich czołgów Leclerc.

W naszym kraju i w Niemczech trwają intensywne szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard 2. W Polsce instruktaż ma trwać miesiąc, z codziennymi zajęciami trwającymi po 10-12 godzin, z kolei w Niemczech odbywa się specjalny ośmiotygodniowy kurs. Pierwsze Leopardy mają trafić do naszego wschodniego sąsiada już w marcu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas