Kolejny kamień milowy. Rosyjskie straty przekroczyły niewyobrażalną granicę
Rosjanie wciąż biją swoje niechlubne rekordy. Ich poziom strat osiągnął kolejną barierę, która na początku inwazji wydawała się nie do pomyślenia, a jednak do jej przełamania potrzebowano zaledwie dwóch lat i sześciu miesięcy.
Ocenia się, że Rosja rozpoczęła swoją inwazję, angażując w nią początkowo 100 tys. żołnierzy, którzy od pewnego czasu przebywali już na granicy z Ukrainą w formie "ćwiczeń". Według ukraińskich szacunków obecnie Rosjanie tracą ponad tysiąc żołnierzy dziennie, czyli siły, które zgromadzili na granicy na początku operacji utraciliby w około trzy miesiące.
Zdaniem Ukraińców siły rosyjskie od początku inwazji utraciły już astronomiczną liczbę ponad 600 tys. zabitych, rannych lub wziętych do niewoli. Jest to liczba większa niż populacja państw takich, jak chociażby Islandia czy Malta.
W tym samym czasie ukraińskie szacunki mówią o utracie przez Rosjan 8,5 tys. czołgów i 16,5 tys. pojazdów opancerzonych. Według bloga Oryx, który zajmuje się liczeniem strat sprzętowych, które potwierdzono dowodami zdjęciowymi, na dzień 20 sierpnia 3335 rosyjskich czołgów i około 8 tys. innych pojazdów opancerzonych zostało uszkodzonych, zniszczonych, opuszczonych lub przejętych przez wojska ukraińskie.
Według danych NATO Rosja miesięcznie wciela do służby około 30 tys. rekrutów, aby uzupełniać straty ponoszone na froncie, które w maju tego roku średnio wyniosły rekordowe 1,2 tys. strat dziennie, a obecnie również są bardzo wysokie i oscylują około 1,1 tys.
Najliczniej niszczonym egzemplarzem opancerzonego sprzętu rosyjskiego w konflikcie z Ukrainą jest bojowy wóz piechoty BMP-2, którego Rosjanie utracili już co najmniej 1350 sztuk, a mowa tutaj tylko o egzemplarzach, które sfotografowano lub nagrano.
BMP-2 to radziecki bojowy wóz piechoty, wprowadzony do służby na początku lat 80. XX wieku. Został zaprojektowany jako rozwinięcie BMP-1 i miał oferować przede wszystkim większą siłę ognia. Wyposażony został w wieżę z działkiem automatycznym 2A42 kalibru 30 mm, współosiowy karabin maszynowy PKT 7,62 mm oraz wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Fagot lub Konkurs. BMP-2 może przewozić do siedmiu żołnierzy desantu. Jest to drugi po BMP-1 najczęściej produkowany pojazd tej klasy na świecie.
W liczbie 62 egzemplarzy BWP-2 użytkowało także Wojsko Polskie od 1989 roku, stanowił on u nas swego rodzaju wizytówkę modernizacji sił zbrojnych. Z uwagi na niewielką liczbę oraz wysokie koszty eksploatacji wozów zostały one ostatecznie w 1994 roku sprzedane do krajów afrykańskich.