Kraje NATO budują fabryki potężnej broni na Ukrainie

Niedawno dowiedzieliśmy się, że niemiecki koncern Rheinmetall zbudował na Ukrainie fabrykę pojazdów opancerzonych, a teraz stało się jasne, że również amerykański koncern Northrop Grumman zbuduje fabrykę amunicji średniego kalibru. Inwestycje krajów NATO mają pomóc Ukrainie skuteczniej walczyć z Rosją.

Kraje NATO zbudują fabryki potężnej broni na Ukrainie
Kraje NATO zbudują fabryki potężnej broni na Ukrainie123RF/PICSEL

Konferencja pokojowa dotycząca Ukrainy, która kilka dni temu miała miejsce w Szwajcarii, zaowocowała nie tylko nowymi pakietami pomocy, ale również wielkimi planami na produkcję zaawansowanej broni bezpośrednio na terenie Ukrainy. Niebawem ukraiński przemysł zbrojeniowy zyska silne wsparcie ze strony amerykańskich koncernów. Ogłoszono właśnie umowę między firmą Northrop Grumman a Departamentem Stanu na wspólną produkcję amunicji średniego kalibru na Ukrainie. Kontrakt ma opiewać na 2 miliardy dolarów.

Okazuje się, że najnowsza umowa dotyczy wytwarzania amunicji średniego kalibru. — W miarę powstawania kolejnych innowacyjnych projektów, zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę na amunicję czołgową (kalibru) 155 mm i inny sprzęt — powiadomił Dave Bartell, dyrektor ds. międzynarodowych kontaktów biznesowych w sektorze systemów obronnych firmy Northrop.

Northrop Grumman zbuduje na Ukrainie fabrykę amunicji

Siły Zbrojne Ukrainy bardzo boleśnie odczuwają deficyt pocisków artyleryjskich kal. 155 mm. Produkowanie ich bezpośrednio na terytorium kraju poprawi sytuację i sprawi, że ta broń będzie nie tylko szybciej docierała na front, ale również zostanie zachowana regularność produkcji i dostaw, co ma wymiar strategiczny dla dalszego prowadzenia wojny.

Northrop Grumman jest trzecim koncernem, który zdecydował się produkować broń bezpośrednio na terytorium Ukrainy. W południowo-zachodniej części kraju, blisko granicy z Rumunią, rozbudowywana jest fabryka niemieckiego koncernu Rheinmetall. Dotychczas zakład zajmował się głównie naprawą uszkodzonych w walkach czołgów Leopard 1 i bojowych wozów piechoty Marder. Teraz ruszy również produkcja nowych pojazdów i amunicji artyleryjskiej.

Trzy koncerny z krajów NATO zbudują fabryki na Ukrainie

W fabryce mają być produkowane bowiem transportery opancerzone Fuchs i Lynx. Pierwsze pojazdy Fuchs mają zejść z taśmy montażowej w połowie 2024 roku, a Lynx do końca przyszłego roku. Koszt otwarcia fabryki na Ukrainie wyniesie, zdaniem Niemców, 218 milionów euro. Będzie ona docelowo przystosowana do produkcji ok. 400 transporterów opancerzonych i wozów bojowych rocznie.

Nie można również zapomnieć o fakcie, że w tym miesiącu francusko-niemiecki producent KNDS i ukraińska firma KZVV podpisały kontrakt na produkcję na Ukrainie pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Analitycy podają, że gdy wszystkie trzy fabryki będą pracowały pełną parą, Siły Zbrojne Ukrainy będą najpotężniejsze w swojej historii i będą mogły powstrzymać dalszą rosyjską inwazję na kraj.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas