Mk.82. Polacy będą produkować amerykańskie bomby

29 listopada w zakładach Nitro-Chem w Bydgoszczy podpisano umowę na produkcję 227-kg (500-funtowych) bomb lotniczych rodziny Mk 82 (Mark 82, czyli wzór 82). Wytwarzanie ma rozpocząć się w drugiej połowie 2018. Mk 82 to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów uzbrojenia, którego używają i polskie samoloty F-16C/D Block 52+. Wytwarzanie Mk 82 będzie odbywać się wspólnie ze certyfikowanym producentem bomb lotniczych spółką RWM Italia (należącą do grupy Rheinmetall Defence).

Bomby Mk. 82 stanowią podstawowe wyposażenie uderzeniowe samolotów F-16
Bomby Mk. 82 stanowią podstawowe wyposażenie uderzeniowe samolotów F-16Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobówINTERIA.PL/materiały prasowe
Wiceminister MON Bartosz Kownacki trzyma skorupę bomby Mk. 82East News

Dzięki porozumieniu i planowanej współpracy technicznej, produkowana w Bydgoszczy bomba będzie spełniała wymagania jakościowe dla Mk 82. Umożliwi to kompletowanie jej w zestawy zamieniające ją w uzbrojenie kierowane np. GBU-12 i GBU-38. Umowa wynika z podpisanego w maju 2017 listu intencyjnego w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce bomb lotniczych rodziny Mk 80.Zgodnie z warunkami kontraktu część elementów, jak korpusy bomb wytwarzane metodą walcowania, będzie importowana Włoch. W Bydgoszczy zostaną elaborowane 87-89-kg materiału wybuchowego i kompletowane zgodnie w wymaganiami odbiorcy. Nitro-Chem ma dbać o prawidłową konfigurację i kompatybilność wyrobów z zestawami naprowadzania produkowanymi przez różnych dostawców.W ramach umowy włoski partner będzie kupować w Bydgoszczy materiał wybuchowy Tritonal. To kompozycja 80% trotylu i 20% proszku aluminiowego, którą napełniane są bomby Mk 82 i Mk 84. Pochodząca z Nitro-Chemu mieszanka będzie wykorzystywana przez do elaborowania bomb zakładzie RWM Italia na Sardynii. Zgodnie z kontraktem, włoskie przedsiębiorstwo ma kupować w Polsce także inne materiały wybuchowe.

Analiza

Opracowana w latach 1950. burząca bomba lotnicza Mk 82 występuje w wielu odmianach i przeznaczona jest do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W jej skład wchodzi głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący i pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości mocowania do belek samolotu (ucha nośne).Warto dodać, że od 2014 Siły Powietrzne zamówiły 1,3 tys. bomb rodziny Mk 82. Polonizacja pozwoli zmniejszyć koszty ich zakupu, jak też zwiększyć bezpieczeństwo dostaw od rodzimego odbiorcy. Nitro-Chem będzie mógł oferować Mk 82 w postępowaniach na dostawy tego uzbrojenia dla Sił Powietrznych. Bydgoska spółka konsekwentnie realizuje strategię polonizacji obcych systemów uzbrojenia używanych w Siłach Zbrojnych RP.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas