Nawet USA jej jeszcze nie mają, a Ukraina tak. To wyjątkowy prezent

Ukraina korzysta z zaawansowanej lekkiej haubicy 2-CT Hawkeye, która w wersji eksperymentalnej została dostarczona do Kijowa przez firmę AM General. Co ciekawe, to nowe wyposażenie, z którego nie korzystają jeszcze nawet amerykańscy żołnierze.

Ukraina korzysta z zaawansowanej lekkiej haubicy 2-CT Hawkeye, która w wersji eksperymentalnej została dostarczona do Kijowa przez firmę AM General. Co ciekawe, to nowe wyposażenie, z którego nie korzystają jeszcze nawet amerykańscy żołnierze.
Ukraina testuje zaawansowaną lekką haubicę Hawkeye produkcji AM General /U.S. Department of Defense /domena publiczna

Wiele razy pisaliśmy już, że Ukraina stała się poligonem testowym dla nowego zachodniego wyposażenia, które można tam łatwo sprawdzić w rzeczywistych warunkach bojowych. I właśnie dostajemy kolejny przykład, chociaż tym razem nie chodzi o popularne drony, ale mobilną haubicę, która powstała w 2019 roku w wyniku współpracy AM General i Mandus Group.

W niespodziewanym oświadczeniu wygłoszonym na Fires Symposium dyrektor programowy AM General, Mike Evans, ujawnił, że jego firma w kwietniu tego roku dostarczyła do Kijowa model testowy 105 mm 2-CT Hawkeye, który przechodzi obecnie ocenę operacyjną w ukraińskiej służbie. To system artyleryjski zamontowany na HUMVEE 2-CT, który składa się w sumie z dwóch ciężarówek bez przyczep i jest zdaniem producenta najlżejszą i najbardziej zwrotną haubicą na świecie. 

Ukraińcy dostali haubicę 2-CT Hawkeye

Reklama

Haubica mobilna Hawkeye cechuje się wszechstronnością i dużą mobilnością, można ją transportować różnymi środkami, w tym samolotami transportowymi, helikopterami, a nawet zrzucać z powietrza. Stabilność platformy zapewniają cztery stabilizatory hydrauliczne, umożliwiające celowanie w poziomie do 180 stopni i celowanie w pionie od -5 do +72 stopni. System jest przeznaczony dla czteroosobowej załogi, ale w razie potrzeby może być obsługiwany tylko przez dwie osoby. 

Zasięg ostrzału Hawkeye przy standardowej amunicji wynosi 11,6 km, a w przypadku pocisków wspomaganych rakietowo może osiągnąć nawet 19,5 km. Maksymalna szybkostrzelność wynosi osiem strzałów na minutę przez trzy minuty, przy stałej szybkości trzech strzałów na minutę. W haubicy można używać pełnego asortymentu amunicji 105 mm wykorzystywanej przez armię amerykańską.

Nawet armia USA jeszcze z niej nie korzysta

System kierowania ogniem obejmuje celownik optyczny z teleskopem M137A2 i system cyfrowy MG 9000, na który składają się inercyjny system nawigacji LN-270 firmy Northrop Grumman, kamera celownicza DFS-02 firmy Sekai Electronics, antena GPS S67-1575 firmy Sensor Systems Inc, radar prędkości wylotowej pocisku Weibul Scientific i wyświetlacz Mandus.

Co ciekawe, chociaż w 2021 roku armia USA podpisała kontrakt na produkcję dwóch egzemplarzy testowych tego rozwiązania, to wciąż poddawane są one weryfikacji i nie weszły jeszcze do służby. Oznacza to, że Ukraina może zostać pierwszym użytkownikiem tego rozwiązania.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: haubica | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy