Nawet USA jej jeszcze nie mają, a Ukraina tak. To wyjątkowy prezent

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Ukraina korzysta z zaawansowanej lekkiej haubicy 2-CT Hawkeye, która w wersji eksperymentalnej została dostarczona do Kijowa przez firmę AM General. Co ciekawe, to nowe wyposażenie, z którego nie korzystają jeszcze nawet amerykańscy żołnierze.

Ukraina testuje zaawansowaną lekką haubicę Hawkeye produkcji AM General
Ukraina testuje zaawansowaną lekką haubicę Hawkeye produkcji AM GeneralU.S. Department of Defensedomena publiczna

Wiele razy pisaliśmy już, że Ukraina stała się poligonem testowym dla nowego zachodniego wyposażenia, które można tam łatwo sprawdzić w rzeczywistych warunkach bojowych. I właśnie dostajemy kolejny przykład, chociaż tym razem nie chodzi o popularne drony, ale mobilną haubicę, która powstała w 2019 roku w wyniku współpracy AM General i Mandus Group.

W niespodziewanym oświadczeniu wygłoszonym na Fires Symposium dyrektor programowy AM General, Mike Evans, ujawnił, że jego firma w kwietniu tego roku dostarczyła do Kijowa model testowy 105 mm 2-CT Hawkeye, który przechodzi obecnie ocenę operacyjną w ukraińskiej służbie. To system artyleryjski zamontowany na HUMVEE 2-CT, który składa się w sumie z dwóch ciężarówek bez przyczep i jest zdaniem producenta najlżejszą i najbardziej zwrotną haubicą na świecie. 

Niedawno wprowadziliśmy na Ukrainę system kal. 105 mm. Wysłaliśmy go w kwietniu i trenowaliśmy przez dwa tygodnie. Ten system ma być jednym z pierwszych systemów miękkiego odrzutu w walce. Wyruszy do walki, aby przetestować go na żywych celach
mówił Evans.

Ukraińcy dostali haubicę 2-CT Hawkeye

Haubica mobilna Hawkeye cechuje się wszechstronnością i dużą mobilnością, można ją transportować różnymi środkami, w tym samolotami transportowymi, helikopterami, a nawet zrzucać z powietrza. Stabilność platformy zapewniają cztery stabilizatory hydrauliczne, umożliwiające celowanie w poziomie do 180 stopni i celowanie w pionie od -5 do +72 stopni. System jest przeznaczony dla czteroosobowej załogi, ale w razie potrzeby może być obsługiwany tylko przez dwie osoby.

Zasięg ostrzału Hawkeye przy standardowej amunicji wynosi 11,6 km, a w przypadku pocisków wspomaganych rakietowo może osiągnąć nawet 19,5 km. Maksymalna szybkostrzelność wynosi osiem strzałów na minutę przez trzy minuty, przy stałej szybkości trzech strzałów na minutę. W haubicy można używać pełnego asortymentu amunicji 105 mm wykorzystywanej przez armię amerykańską.

Nawet armia USA jeszcze z niej nie korzysta

System kierowania ogniem obejmuje celownik optyczny z teleskopem M137A2 i system cyfrowy MG 9000, na który składają się inercyjny system nawigacji LN-270 firmy Northrop Grumman, kamera celownicza DFS-02 firmy Sekai Electronics, antena GPS S67-1575 firmy Sensor Systems Inc, radar prędkości wylotowej pocisku Weibul Scientific i wyświetlacz Mandus.

Co ciekawe, chociaż w 2021 roku armia USA podpisała kontrakt na produkcję dwóch egzemplarzy testowych tego rozwiązania, to wciąż poddawane są one weryfikacji i nie weszły jeszcze do służby. Oznacza to, że Ukraina może zostać pierwszym użytkownikiem tego rozwiązania.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas