Niesamowity szturm Ukraińców na rosyjskie okopy

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały na filmie spektakularny szturm swoich żołnierzy na rosyjskie pozycje w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim.

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały na filmie spektakularny szturm swoich żołnierzy na rosyjskie pozycje w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim.
Niesamowity szturm Ukraińców na rosyjskie okopy pod Kupiańskiem /SZU /materiały prasowe

We wrześniu ubiegłego roku, Siły Zbrojne Ukrainy w zaledwie kilka tygodni dosłownie wygoniły rosyjskich żołnierzy z całego obszaru obwodu charkowskiego. Wówczas udało się wyzwolić Kupiańsk i wiele mniejszych miejscowości. Niestety, od połowy bieżącego roku, Rosjanie ponownie powrócili na te tereny.

Kreml zgromadził na wschód od Kupiańska 300 tysięcy żołnierzy oraz tysiące czołgów i wozów opancerzonych z myślą o przygotowaniach do zimowej wielkiej ofensywy, w trakcie której armia miałaby zająć cały obwód charkowski, tym Charków, i stamtąd ruszyć na Kijów.

Reklama

Niesamowity szturm Ukraińców na rosyjskie okopy

Obecnie nie ma o tym mowy, ponieważ pomimo zaciekłych walk w tym rejonie Ukrainy, siły rosyjskie nie mogą przedrzeć się przez ukraińską obronę. SZU opublikowały w sieci bardzo ciekawy film, na którym pokazano jeden ze szturmów na rosyjskie okopy zrealizowanych w okolicach Kupiańska.

Najpierw blisko rosyjskich okopów pojawia się pojazd z wyglądu przypominający zmodyfikowany transporter opancerzony M113. Następnie oddał on strzały w celu ochrony piechoty, a chwilę później z transportera wybiegają ukraińscy żołnierze z 108. oddzielnego batalionu szturmowego, którzy w chwilę zajmują rosyjskie fortyfikacje i likwidują oddziały okupanta.

Świetne transportery opancerzone M113 w Ukrainie

Do Ukrainy trafiło już kilkaset transporterów opancerzonych M113 z wielu państw NATO i są one bardzo chwalone przez Ukraińców. Pomimo faktu, że to już stare i wysłużone maszyny, wciąż pozwalają skutecznie odpierać ataki, a nawet realizować szturmy na agresora. Najwięcej pojazdów M113 zostało przekazanych przez USA, bo ok. 400 sztuk, ale po 50 sztuk przekazały też inne państwa, np. Australia, Litwa, Niemcy czy Hiszpania.

M113 cieszą się popularnością, ponieważ bardzo łatwo można je naprawić, nawet na froncie. Chwalona jest m.in. jakość wykonania transporterów, ponieważ np. układ olejowy i paliwowy jest szczelny i nie cieknie, jak ma to miejsce w radzieckich konstrukcjach.

Czym jest transporter opancerzony M113?

Transporter opancerzony M113 ma długość ok. 4,9 m, szerokość 2,9 m oraz wysokość 2,5 m. Jego masa to ok 12,5 tony. Zastosowano w nim silnik diesla o mocy 275 KM. Ogólna produkcja M113 wyniosła ponad 80 tysięcy egzemplarzy w przynajmniej 40 wariantach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Charków | NATO | Rosjanie | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama