Niezwykłe nagranie. Dwa ukraińskie Su-25 atakują rosyjskie pozycje

Siły Zbrojne Ukrainy dokonują coraz większej ilości ataków powietrznych na okupanta. Na opublikowanym filmie pojawiają się dwa Su-25, które wystrzeliwują w locie salwę pocisków na rosyjskie pozycje na wschodzie kraju.

Dwa ukraińskie Su-25 atakują rosyjskie pozycje w Ukrainie
Dwa ukraińskie Su-25 atakują rosyjskie pozycje w UkrainieUkrainian Front/123RF123RF/PICSEL

Ukraińska armia wciąż ma w swojej flocie powietrznej sporo różnej maści samolotów. Chociaż niebawem dołączą do nich myśliwce z krajów NATO, to jednak i bez nich piloci dokonują spektakularnych i w pełni pomyślnych ataków na pozycie rosyjskiego okupanta, m.in. w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim.

W serwisach społecznościowych pojawiły się filmy w roli głównej z samolotami szturmowymi Su-25. Wystrzeliwują w locie salwę pocisków niekierowanych na rosyjskie pozycje na wschodzie kraju. Jednocześnie piloci odpalają też flary, by ukryć się przed rosyjską obroną powietrzną. Podczas tylko jednego takiego ataku, pociski z Su-25 mogą zniszczyć kilka celów jednocześnie.

Takie misje realizowane są ostatnio codziennie, ponieważ nie tylko rodzime koncerny produkują już duże ilości potrzebnej amunicji, ale również różne kraje świata, pod wpływem Stanów Zjednoczonych, dostarczyły do Ukrainy tego typu broń. Niebawem do Su-25 i śmigłowców dołączą myśliwce MiG-29, a później pewnie francuskie Mirage i amerykańskie F-16.

Ukraińcy atakują Rosjan szturmowcami Su-25

Samoloty szturmowe Su-25 zostały opracowane w biurze konstrukcyjnym Suchoja. Były produkowane w latach 1978-2017. Napędzane są przez dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz. Każdy posiada 40,2 kN ciągu. Samolot może poruszać się z prędkością maksymalną 950 km/h i może osiągnąć pułap 7000 metrów. Przy pełnym zbiorniku paliwa zasięg maszyny wynosi około 510 kilometrów, a przy dodatkowych zbiornikach 1850 kilometrów.

W skład uzbrojenia wchodzi działko GSz-30-2 kalibru 30 mm o szybkostrzelności 3000 pocisków na minutę, bomby o masie do 500 kg (maksymalnie 8 sztuk), kierowane pociski rakietowe naprowadzane laserowo Ch-25ML i Ch-29L, niekierowane pociski rakietowe kalibru od 57 do 370 mm, zasobniki bombowe KMGU-2 i zasobniki strzeleckie SPPU-22-01. Ponadto do samoobrony służą dwa pociski R-60M typu powietrze-powietrze. Zestaw samoobrony posiada także m.in. dozowniki, które zdolne są do wystrzelenia do 250 flar.

SU-25 może przenieść na pokładzie 4 tony uzbrojenia

Podstawowy model Su-25 posiada zamontowany na nosie dalmierz laserowy, który ma zapewniać laserowe odnajdywanie celów. Ponadto w maszynie zamontowany jest radar dopplerowski DISS-7, który wykorzystywany jest do nawigacji. Samoloty mogą mieć na wyposażeniu także radiotelefony zapewniające komunikację w strefie powietrze-ziemia i powietrze-powietrze, w tym transponder SO-69 IFF.

Co ciekawe, Siły Zbrojne Ukrainy, pomimo posiadania samolotów Su-25, od początku wojny strąciły kilka takich maszyn należących do rosyjskiej armii. Warto tutaj dodać, że wszystkie zostały trafione polskimi wyrzutniami Piorun produkowanych w naszym kraju przez firmę Mesko.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas