"Nosorożce" przybywają z odsieczą. Ukraina z kluczowym wsparciem

Korea Południowa podjęła decyzję o dostarczeniu do Ukrainy dwóch zaawansowanych pojazdów inżynierii bojowej K600 "Rhino". Co potrafią koreańskie "nosorożce"?

Ten Nosorożec idzie do przodu jak taran. Będzie "czyścił" Ukrainę
Ten Nosorożec idzie do przodu jak taran. Będzie "czyścił" UkrainęSouth Korean Armydomena publiczna

Korea Południowa już jakiś czas temu zapowiedziała, że nie dostarcza i nie planuje dostarczać Ukrainie śmiercionośnej broni, ale postanowiła odpowiedzieć na apel o wsparcie w zakresie pomocy nieśmiercionośnej, obejmującej sprzęt do rozminowywania, transportu, usług medycznych i obrony powietrznej. W efekcie obrońcy Kijowa już niedługo będą korzystać z dwóch zaawansowanych pojazdów inżynierii bojowej K600 "Rhino", które specjalizują się w usuwaniu przeszkód terenowych i rozminowywaniu.

Nasz rząd podjął niedawno decyzję o jak najszybszym dostarczeniu Ukrainie dwóch pojazdów do usuwania przeszkód, oprócz starszych wykrywaczy min, które już zostały dostarczone. Jest to odpowiedź na prośbę ukraińskiego rządu i obietnicę wsparcia Ukrainy złożoną przez prezydenta Yun Suk-yeola
informuje jedno ze źródeł.

K600 "Rhino" bazuje na czołgu podstawowym K1A1 i jest wyposażony w pług do usuwania min, wysięgnik kopiący i potężny generator pola magnetycznego. Podczas poruszania się pojazd orze ziemię pługiem umieszczonym z przodu w celu znalezienia zakopanych min, a następnie neutralizuje je za pomocą wspomnianego pola magnetycznego. Maszyna posiada przy tym podwyższoną ochronę przeciwminową, bo została zaprojektowana w celu poprawy mobilności i przeżywalności inżynierów bojowych, przy jednoczesnym zapewnieniu szybkości i zdolności dotrzymania kroku sile manewrowej. 

Warto tu zaznaczyć, że K600 Rhino to nowa konstrukcja, która została zaprezentowana po raz pierwszy w 2018 roku i weszła do służby dwa lata później. Pojazd waży 62 tony, jest wyposażony w silnik wysokoprężny o mocy 1200 koni mechanicznych.

K600 Rhino to duże wzmocnienie ukraińskiej armii

I choć nie jest klasyfikowany jako broń śmiercionośna, wpisując się w reguły pomocy humanitarnej, w razie potrzeby może posłużyć do przełamywania linii obrony wroga. Niemniej Korea Południowa "zachęca" Ukrainę do wykorzystania "Nosorożca" do operacji usuwania min,  szczególnie że Kijów stoi obecnie w obliczu poważnego kryzysu tym w zakresie.

Według ostatnich szacunków miny przeciwpiechotne rozmieszczone przez rosyjskie wojsko (i niewybuchy) tworzą w Ukrainie rozległe pole minowe o powierzchni 250 tys. kilometrów kwadratowych, co jest poważnym wyzwaniem, zarówno pod względem alokacji zasobów, jak i stabilności gospodarczej.

Bank Światowy szacuje, że całkowity koszt zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa przed tymi zagrożeniami wynosi zawrotne 37 mld dolarów.

Ukraina: Jak Ukraińcy uciekają z okupowanych terytoriówDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas