Nowi strażnicy ukraińskiego nieba. 100 dronów Trinity od Niemców
Niemiecki producent dronów Quantum-Systems rozpoczął dostawę dronów dla Ukrainy. Łącznie dostarczyć ma 100 dronów Trinity w różnych konfiguracjach, w tym wiodący w swojej klasie model Trinity Pro.
100 dronów Trinity dla Ukrainy
Pierwsze egzemplarze dronów Trinity produkowanych przez Quantum-Systems zgodnie z planem znajdują się już w rękach ukraińskiej armii. To efekt umowy ogłoszonej we wrześniu ubiegłego roku podczas spotkania dyrektora generalnego firmy, Floriana Seibela z burmistrzem Kijowa, Witalijem Kliczką.
To zresztą nie pierwszy raz, kiedy niemiecki producent wspiera Ukrainę swoimi rozwiązaniami, bo na zlecenie niemieckiego rządu dostarcza również modele Vector, czyli wysoce zautomatyzowane jednostki do przechwytywania danych, który mogą działać nawet w trudnych warunkach, a do tego są niezwykle proste w obsłudze.
Co najważniejsze, Vector udowodnił już swoją skuteczność podczas wojny i Ukraińcy bardzo chętnie z niego korzystają, regularnie zamawiając kolejne egzemplarze i liczą na podobne rezultaty w przypadku Trinity (aktualnie ukraińscy operatorzy przechodzą niezbędne szkolenie).
I chociaż nie wiemy dokładnie, ile i jakie konkretnie modele Trinity trafiają do Ukrainy, jest wśród nich model Trinity Pro, o którym producent pisze na swojej stronie, że jest "udoskonalonym płatowcem pionowego startu i lądowania (VTOL), który łączy w sobie wygodną obsługę drona wielowirnikowego i wydajną aerodynamikę samolotu, co czyni go wyjątkowym".
Oznacza to, że w trybie startu i lądowania silniki są ustawione pionowo, a następnie przechylają się w dół do pozycji poziomej dla trybu lotu przelotowego, podczas którego dron pracuje z optymalną wydajnością aerodynamiczną, co pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności i małe zużycie mocy. W tym trybie Trinity Pro może latać przez 90 minut, by następnie ponownie zmienić pozycję silników i przygotować się do lądowania.
Co potrafi Trinity Pro?
Quantum-Systems przekonuje, że Trinity Pro wyróżnia jednak przede wszystkim najwyższa wydajność w swojej klasie, co oznacza efektywne mapowanie dużych terenów w krótkim czasie. Jest to możliwe za sprawą nowoczesnych kamer i sensorów fotogrametrycznych, multispektralnych i lidar oraz telemetrii 2,4 GHz z możliwością sterowania do 7 km.
W przypadku zastosowań militarnych (drony te wykorzystywane są też rolnictwie, górnictwie czy inspekcjach przemysłowo-budowlanych) daje to możliwość zapewnienia siłom działającym na odizolowanych obszarach lub terytorium wroga obrazów w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na dane zewnętrzne.
Szczególnie że modułowa i kompaktowa konstrukcja pozwala na błyskawiczne dopasowanie drona do potrzeb misji, rozmieszczenie go i zautomatyzowane misje mapowania taktycznego i wizualizacji terenu.
Zintegrowana platforma do planowania misji QBase 3D automatycznie generuje efektywne trasy lotu po zdefiniowaniu obszaru i parametrów misji (w przypadku tych trudniejszych operator może przejąć kontrolę nad wszystkimi istotnymi parametrami).
Dostarcza też dokładnych informacji o statusie samolotu i misji, aby zapewnić bezpieczeństwo lotu, podczas którego pojedynczy dron o zasięgu 5-7.5 km pokrywa obszar 700 hektarów lub korytarz o długości 90 kilometrów.