Odkryli na Ukrainie nowoczesne chińskie silniki odrzutowe

Okazuje się, że chińskie technologie coraz częściej są odkrywane w rosyjskiej broni trafiającej na Ukrainę. Pekin oficjalnie nie wspiera Rosji, ale nie przeszkadza to władzom w handlu bronią.

Ukraińcy odkryli chińskie silniki odrzutowe w irańskich dronach
Ukraińcy odkryli chińskie silniki odrzutowe w irańskich dronachWarped PerceptionYouTube

Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy znaleźli pierwszy wrak nowego irańskiego drona o nazwie Shahed-238. Od jakiegoś czasu mówiło się, że niebawem te maszyny kamikadze trafią na Ukrainę i będą używane do ataków na miasta. Teraz mamy tego potwierdzenie.

Co ciekawe, ukraińscy inżynierowie przeanalizowali wrak drona i okazało się, że na jego pokładzie znajduje się silnik odrzutowy wyprodukowany w Chinach. Krążyły pogłoski, że Iran udoskonalił swoje popularne drony kamikadze Shahed-136, ale nie spodziewano się, że pojawią się silniki odrzutowe. Analitycy wojskowi zastanawiali się, skąd Iran pozyska takie technologie.

Chińskie silniki odrzutowe w irańskich dronach

Teraz stało się jasne, że w produkcję najnowszego drona zaangażowane są chińskie koncerny zbrojeniowe. Trzeba tutaj mocno podkreślić, że teraz Pekin ma pełną świadomość wykorzystywania ich przez Rosję do ataków na ukraińskie miasta. Dron Shahed-238 powstał na bazie swojego poprzednika o nazwie Shahed-136.

Dron ma być dostępny w trzech wersjach. Każda ma być przeznaczona do realizacji różnych misji bojowych. Podstawowa wersja jest wyposażona w autonomiczny systemem nawigacji inercyjnej i GPS, identyczny, jaki znajduje się w Shahed-136.

Nowe irańskie drony Shahed-238 na Ukrainie

Jeśli chodzi o dwie kolejne wersje, to wyróżniają się one systemem naprowadzania, a mianowicie na podczerwień i radarowe. Eksperci tłumaczą, że najbardziej da się we znaki ostatnia wersja, ta z naprowadzaniem radarowym, ponieważ prawdopodobnie będzie to najtańsza broń, która może zastąpić pociski przeciwradarowe.

Shahed-238 ma ok. 3,5 metra rozpiętości skrzydeł i może rozpędzić się do 185 km/h. Pokładowy zapas paliwa pozwala dronowi pokonywać dystans do aż 2500 kilometrów, a pokładowy system kieruje go na cel z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej oraz inercyjnej, którego finalnie zwalcza 50-kilogramowa głowica.

Ukraina będzie miała problem z nowymi dronami

Niestety, niewiele więcej wiadomo o tych maszynach, ale ich wygląd zdradza, że zastosowano w nich nowatorskie rozwiązania, dotychczas znane z samolotów czy nawet myśliwców. Otóż drony mają silniki odrzutowe oraz ciemny kolor. W tym drugim przypadku, może to oznaczać użycie specjalnej farby czy kompozytu pochłaniającego fale radiowe. Taki wygląd może utrudnić identyfikację i likwidację tych maszyn przez systemy obrony powietrznej.

Rosyjska armia planuje w sezonie zimowym dokonywać zwiększonych ataków na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Jest całkiem prawdopodobne, że nowe irańskie drony Shahed-238 bardziej licznie będą pojawiały się w atakach na Ukrainę. Byłoby to wielkim problemem dla ukraińskich systemów obrony powietrznej.

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas