Opróżniony zbiornik po wybuchu tamy na Ukrainie ujawnia niespodziewaną zawartość

Ukraińska tama w Nowej Kachowce zawaliła się w nocy z 5 na 6 czerwca, co spowodowało zalanie ponad 80 miejscowości. Jednak uciekająca woda ujawniła coś, czego chyba nikt się nie spodziewał. Zbiornik skrywał szczątki żołnierzy jeszcze z II wojny światowej.

Ukraińska tama, która zawaliła się po rosyjskim bombardowaniu, ujawniła sekrety zbiornika, gdy tylko poziom wady zaczął się drastycznie obniżać. Tama Nova Kakhova została uszkodzona w nocy za sprawą rosyjskiego bombardowania. Zawalenie się tamy doprowadziło do zalania tysięcy domów i śmierci wielu osób. Późniejszą powódź opisuje się jako najgorszą katastrofę ekologiczną od czasów Czarnobyla. 

Reklama

 

Po zawaleniu się tamy woda zaczęła gwałtownie wypływać, co doprowadziło do opróżnienia zbiornika z 72 procent wody. Obniżająca się linia brzegowa odsłoniła ludzkie szczątki. Największe poruszenie wywołały filmy udostępnione w mediach społecznościowych z zachowaną czaszką z włożonym hełmem niemieckim z czasów II wojny światowej. Jednak potrzeba dodatkowej weryfikacji odnośnie do tego nagrania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy potwierdziło, że na tych terenach odnaleziono broń z czasów II wojny światowej.

Bitwa o Dniepr

Na tym obszarze w 1943 roku miała miejsce jedna z największych operacji militarnych II wojny światowej. Bitwa o Dniepr trwała od sierpnia do grudnia 1943 roku. Zaangażowanych w nią było około czterech miliony żołnierzy, a w jej wyniku na odcinku 1500-kilometrowego frontu Armia Czerwona przełamała defensywę niemiecko-rumuńską.  

W rezultacie doprowadziło to do zdobycia zachodniego brzegu Dniepru, a następnie wyzwolenia Kijowa. Władza Sowiecka była bardzo zdeterminowana do jak najszybszego odbicia tych terenów, ponieważ znajdowało się tam wiele ważnych ośrodków przemysłowych oraz baz surowcowych. Zbiornik, który aktualnie znajduje się na tych terenach, powstał 15 lat później, w 1956 roku. 

Obniżający się poziom wody ujawnił nieznane dotąd szczątki

W osuszonym zbiorniku znalezionych zostało wiele czaszek, gdy poziom wody drastycznie się zmniejszył. Niektóre z nich, według relacji świadków, mają nałożone jeszcze hełmy nazistowskie i sowieckie. Nie wiadomo, ile jeszcze ludzkich szczątków skrywa pozostała woda. Oprócz ludzkich szczątków znaleziono również pozostałości broni używanej podczas bitwy.  

Niezbędna jest dodatkowa weryfikacja udostępnianych materiałów

Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych udostępnili uderzające, jednak niezweryfikowane filmy i zdjęcia czaszek znalezionych w zbiorniku. Jednak w tym momencie nie można podjąć prac związanych z wydobyciem artefaktów i szczątek z czasów II wojny światowej, ponieważ obszar ten jest niebezpieczny z powodu niewybuchów i rosyjskiego ostrzału.  

Przez panującą na tym obszarze sytuację ani dziennikarze, ani urzędnicy nie są na ten moment w stanie zweryfikować udostępnianych informacji. Jeden z dziennikarzy The Guardian spekuluje, że ciała mogą należeć do niemieckich żołnierzy, którzy po bitwie w 1943 roku zostali pozostawieni na pastwę losu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: III wojna światowa | Tama | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy