ORP "Sokół". Polski okręt podwodny trafi do muzeum

Dawny ORP "Sokół", okręt podwodny typu Kobben trafi do Muzeum Marynarki Wojennej. Po 52 latach służby pod dwiema banderami zostanie przystosowany do zwiedzania.

Opuszczenie bandery na ORP "Sokół"
Opuszczenie bandery na ORP "Sokół"Krzysztof Mystkowski/KFPReporter

Bandera na ORP "Sokół" została opuszczona 8 czerwca 2018 roku. Od tamtego czasu okręt podwodny stał przy nabrzeżu czekając na swój los. Już wówczas było wiadome, że jednostka stanie się okrętem muzealnym. W marcu 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej wydało zgodę na przekazanie jednostki Muzeum Marynarki Wojennej.

Z końcem lipca Muzeum podpisało dwie umowy: z Komendą Portu Wojennego Gdynia i PGZ Stocznią Wojenną. Zgodnie z nimi dawny ORP "Sokół", który nosił numer burtowy 294, obecnie nazywany od niego obiektem 294, zostanie wyslipowany i odpowiednio przygotowany do pełnienia roli jako ekspozycja stała, umieszczona w suchym doku koło Akwarium Gdyńskiego.

ORP "Sokół"

ORP "Sokół" wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Wodowanie jednostki nastąpiło 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej Norwegii został przekazany Marynarce Wojennej RP.

Po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 294 biało-czerwoną banderę podniesiono 4 czerwca 2002 roku. Od 27 grudnia 2006 do 30 marca 2007 roku, w ramach PKW Bielik, część załogi ORP "Sokół" brała udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą, w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia.

Opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP "Sokół"
Opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP "Sokół"
Opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP "Sokół"
Opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP "Sokół"
+4

Kobben

"Sokół" był to wówczas drugi po ORP "Kondor", okręt podwodny typu Kobben wycofany ze składu Marynarki Wojennej. Norwegowie swoje niezmodernizowane Kobbeny wycofali w latach 1991-1992, pozostałe używali do szkolenia i ostatecznie przekazali Polsce w latach 2002-2003.

Poprzednicy Kobbenów w MW - okręty podwodne, typu Foxtrot, zwodowane w latach 1963-66 powoli miały być wymieniane na nowszy model. I zostały wymienione na początku XXI wieku na Kobbeny zwodowane w latach 1964-67. Dziś Marynarka Wojenna jest jedynym użytkownikiem okrętów tego typu - w służbie nadal znajdują się dwa okręty tego typu: OORP "Sęp" i "Bielik". Zwodowane odpowiednio w 1965 i 1966 roku. Dziś mają większą wartość muzealną, niż bojową.

Obecnie można oglądać dwa Kobbeny jako okręty muzealne: ex-"Utstein", po wycofaniu z linii w 1991 roku, stoi w Horten; i ex-"Sælen" (wcześniej "Uthaug"), który od 2004 roku stoi w starej kwaterze głównej duńskiej marynarki w Holmen w centrum Kopenhagi.

ORP "Sokół", po tym jak po raz ostatni zatrzepotała nad nim polska bandera, stanie się obiektem muzealnym
ORP "Sokół", po tym jak po raz ostatni zatrzepotała nad nim polska bandera, stanie się obiektem muzealnymLukasz Glowala / ForumAgencja FORUM
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas