Marynarka Wojenna
Środa, 22 listopada 2023 (13:19)
Aktualizacja Poniedziałek, 12 lutego 2024 (15:42)
Polska Marynarka Wojenna (PMW), stanowiąca jedną z głównych gałęzi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odgrywa kluczową rolę w obronności kraju oraz jest ważnym elementem wsparcia sojuszniczego w strukturze NATO. Zakres działania Polskiej Marynarki Wojennej jest szeroki i obejmuje działania zarówno w kontekście obrony terytorialnej, jak i operacji na arenie międzynarodowej.
Marynarka Wojenna - najważniejsze informacje
Co to jest Marynarka Wojenna?
Polska Marynarka Wojenna, podobnie jak inne gałęzie Sił Zbrojnych jest podległa Prezydentowi RP. Na podstawie obowiązującej konstytucji, prezydent sprawuje ogólne zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi i nadzoruje obronność kraju. W praktyce wiele zadań i kompetencji jest delegowanych do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz profesjonalnej kadry wojskowej.
Marynarka Wojenna operuje głównie z trzech baz: Gdynia, Gdańsk i Świnoujście. Głównym ośrodkiem dowodzenia jest Dowództwo Marynarki Wojennej z siedzibą w Gdyni. PMW dzieli się na liczne komponenty, w tym Flotę, Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej, a także jednostki specjalne, logistyczne i szkolne.
Jakie okręty ma Polska Marynarka Wojenna?
Flota PMW jest mieszanką różnych typów jednostek pływających, pozwalających prowadzić działania w różnych domenach – na morzu, pod morzem oraz w przestrzeni powietrznej:
- Okręty podwodne są kluczowym elementem odstraszania i prowadzenia działań podwodnych. Zdolność do przenoszenia torped oraz potencjalnie rakiet umożliwiają im zwalczanie jednostek nawodnych przeciwnika oraz zagrożeń podwodnych.
- Jednostki nawodne, takie jak fregaty i korwety, są przeznaczone do działań o zasięgu dalekomorskim i realizują szereg misji, w tym zwalczanie jednostek nawodnych i podwodnych przeciwnika, obronę przeciwlotniczą, a także wsparcie działań desantowych i operacji specjalnych.
- Jednostki specjalizujące się w działaniach przeciwminowych to okręty zdolne do poszukiwania, klasyfikowania i niszczenia min morskich, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa nawigacji na obszarach morskich oraz dostępu do portów.
- Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej skupia siły powietrzne odpowiedzialne za misje takie jak patrolowanie powierzchni morza, poszukiwanie i ratownictwo (SAR), a także zwalczanie jednostek podwodnych przeciwnika. Do zadań lotnictwa należy również wsparcie operacji okrętów nawodnych i jednostek lądowych na morzu i wybrzeżu.
- Formacje specjalne, takie jak Formoza, są wyszkolone do prowadzenia specjalistycznych operacji morskich, w tym abordaży, działań antyterrorystycznych na morzu, deminowania oraz operacji dywersyjnych.
Polska Marynarka Wojenna jest aktywnym uczestnikiem wielu międzynarodowych misji i ćwiczeń, współpracując ściśle z państwami NATO oraz Unii Europejskiej. Wspólne manewry i operacje z sojusznikami umożliwiają wymianę doświadczeń, rozwijanie procedur oraz budowanie jedności i interoperacyjności między siłami zbrojnymi różnych krajów.
Polska Marynarka Wojenna modernizowana
Marynarka Wojenna RP przeprowadza głęboką modernizację w ramach planu trwającego do 2035 roku, mającego na celu nie tylko wymianę przestarzałych jednostek na nowe okręty, ale także wprowadzenie sprzętu z nowymi zdolnościami.
Kluczowe programy obejmują okręty podwodne „Orka”, niszczyciele min „Kormoran”, okręty walki radioelektronicznej „Delfin”, oraz „Miecznik”, mający dostarczyć nowy typ fregat rakietowych.
Do 2023 roku wprowadzono trzy jednostki „Kormoran II”, a kolejne są zamówione lub w fazie realizacji. Niszczyciele min typu Kormoran II, wyprodukowane przez polskie firmy, są uważane za jedne z najnowocześniejszych okrętów swojej klasy na Bałtyku.
Program modernizacji obejmuje również wprowadzenie nowych zdolności bojowych, takich jak zdolność do zwalczania różnych typów statków powietrznych oraz pocisków manewrujących i balistycznych.
Do 2023 roku wprowadzono trzy jednostki „Kormoran II”, a kolejne są zamówione lub w fazie realizacji. Niszczyciele min typu Kormoran II, wyprodukowane przez polskie firmy, są uważane za jedne z najnowocześniejszych okrętów swojej klasy na Bałtyku.
Program modernizacji obejmuje również wprowadzenie nowych zdolności bojowych, takich jak zdolność do zwalczania różnych typów statków powietrznych oraz pocisków manewrujących i balistycznych.
W połowie sierpnia 2023 roku w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni miało miejsce ważne wydarzenie z udziałem ministra obrony narodowej - w ramach największego kontraktu w historii polskiego przemysłu stoczniowego, rozpoczęła się budowa pierwszej z trzech fregat typu Miecznik. Projekt realizowany jest we współpracy z przemysłem zbrojeniowym, w tym firmami Babcock i Thales, przy zaangażowaniu krajowego przemysłu i ma na celu znaczące wzmocnienie zdolności bojowych Marynarki Wojennej RP. Pierwszy okręt ma zostać wybudowany do 2026 roku, przy czym realizacja projektu przewiduje stworzenie ok. 2000 miejsc pracy i rozwoju kompetencji w branży. Okręty będą wyposażone w nowoczesne systemy i będą mogły realizować misje na morzach oraz oceanach, wspierając działania NATO.
Temat Marynarka Wojenna znajdziesz również w serwisie:
Marynarka Wojenna - Wiadomości
-
Święto marynarki wojennej. Rozpoczęto budowę kolejnego okrętu
Środa, 16 października (16:42)15 października w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. oficjalnie rozpoczęto budowę najnowszego niszczyciela min typu Kormoran II. Będzie to ostatnia jednostka tej serii w polskiej... -
Jak silne jest Wojsko Polskie w 2024 roku? Nowe dane zaskakują
Czwartek, 15 sierpnia (07:54)Wojsko Polskie przez ostatnie lata przechodzi wielką modernizację. Słyszymy o nowych czołgach, śmigłowcach i samolotach, które mają nam zapewnić armię na zachodnim poziomie. Jednak czy na... -
Jak wygląda silnik okrętu wojennego? Ujawniono zdjęcia napędu "Miecznika"
Poniedziałek, 29 kwietnia (19:40)Zastanawialiście się, jak duże silniki napędzają okręty wojenne? PGZ Stocznia Wojenna pokazała napęd, który strafi do budowanych "Mieczników". Silniki przeszły właśnie próby fabryczne i... -
Okręty podwodne dla Polski w ramach programu Orka. Co wiemy o wyposażeniu?
Czwartek, 4 kwietnia (18:27)Okręty podwodne dla Polski coraz bliżej realizacji. Do końca czerwca przygotowany ma zostać dokument zawierający wymagania sprzętowe dla programu Orka. -
Wielkie manewry polskiej marynarki. Sygnał dla Rosji
Czwartek, 22 lutego (13:33)8. Flotylla Obrony Wybrzeża szykuje się do kolejnej edycji swoich wielkich manewrów Wargacz-24. W tym roku będą jednym z wielu elementów największych ćwiczeń NATO od czasów Zimnej Wojny... -
Odkryte karty w sprawie fregat Miecznik. Kluczowa decyzja
Piątek, 15 grudnia 2023 (19:15)Agencja Uzbrojenia i Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowały o podpisaniu czwartego aneksu do umowy o pozyskanie fregat Miecznik. Zatwierdzają wyposażenie dwóch seryjnych okrętów, majacych... -
Potężna fregata zacumowała w Gdyni. Ważne wsparcie Włochów
Czwartek, 7 grudnia 2023 (13:10)Do Portu Wojennego w Gdyni zacumowała włoska fregata Antonio Marceglia, który strzeże polskich wód terytorialnych i wzmacnia naszą obronę powietrzną. -
Polskie okręty wojenne otrzymają nowoczesne kanadyjskie wyposażenie
Środa, 6 grudnia 2023 (14:58)Kanadyjska firma OSI Maritime Systems dostarczy zintegrowane systemy nawigacyjne i mostkowe dla fregat budowanych w ramach programu Miecznik. PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę.