Wielkie manewry polskiej marynarki. Sygnał dla Rosji

8. Flotylla Obrony Wybrzeża szykuje się do kolejnej edycji swoich wielkich manewrów Wargacz-24. W tym roku będą jednym z wielu elementów największych ćwiczeń NATO od czasów Zimnej Wojny Steadfast Defender-24.

8. Flotylla Obrony Wybrzeża szykuje się do swoich największych manewrów (zdjęcie ilustracyjne)
8. Flotylla Obrony Wybrzeża szykuje się do swoich największych manewrów (zdjęcie ilustracyjne)@PolskaMorskaTwitter
8. Flotylla Obrony Wybrzeża szykuje się do swoich największych manewrów (zdjęcie ilustracyjne)@PolskaMorskaTwitter

Największe ćwiczenia polskiej flotylli

Ćwiczenia Wargacz to największe manewry 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, jednostki skupiającej się na wojnie minowej. W nich marynarze doskonalą na swoich okrętach umiejętności obrony polskiego wybrzeża ogniem dział, stawianiem min, transportem sprzętu czy dokonywaniem desantu. Ćwiczenia zwykle mają miejsce w Zatoce Pomorskiej i Zatoce Gdańskiej.

W ćwiczeniach Wargacz biorą udział przede wszystkim trałowce, okręty transportowo-minowe, kutry transportowe oraz pomocnicze jednostki pływające jak holownik, zbiornikowiec czy stacja hydrolokacyjna. Obok nich ćwiczy komponent lądowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża m.in. 8 Kołobrzeski Batalion Saperów i 8 Dywizjon Przeciwlotniczy.

Obecnie 8 Flotylla Obrony Wybrzeża przygotowuje się na pełne ćwiczenia. Pierwsze przygotowania pokazali m.in. żołnierze 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców, którzy zajmują się stawianiem i wykrywaniem min morskich.

Część największych manewrów NATO

Tegoroczne manewry Wargacz-24 są jeszcze o tyle istotne, że stanowią element krajowych ćwiczeń wojskowych Dragon-24, które rozpoczną się na przełomie lutego i marca. Stąd 8 Flotylla może spodziewać się współpracy z wojskami lądowymi, także innych państw.

Dragon-24 wraz ze wszystkimi podległymi mu ćwiczeniami jak Wargacz to bowiem elementy największych manewrów NATO od czasów Zimnej Wojny, Steadfast Defender 24. To połączone manewry organizowane przez U.S. European Command oraz armie poszczególnych państwa jak polski Dragon-24. Łącznie w natowskim Defender 24 ma brać udział ponad 90000 żołnierzy z 31 państw członkowskich NATO i Szwecji.

Defender 24 mają przetestować zdolności obronne NATO w ramach walki z bliskim przeciwnikiem, co jest jasnym ostrzeżeniem w kierunku Rosji. Obok samej defensywy ważnym elementem Defender 24 jest sprawdzenie logistycznych możliwości transportu żołnierzy USA z Ameryki Północnej do Europy. Ćwiczenia są więc ogromnym pokazem siły Sojuszu w obliczu coraz bardziej imperialistycznego nastawienia Putina.

Transport czołgów 1. Warszawskiej Brygady Pancernej na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie w ramach Steadfast Defender 24 odbędą się ćwiczenia Brilliant Jump 24 z żołnierzami brytyjskimi, hiszpańskimi, tureckimi i albańskimi. W Polsce ma szkolić się łącznie 20 000 żołnierzy i 3500 sztuk sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas