Święto marynarki wojennej. Rozpoczęto budowę kolejnego okrętu

15 października w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. oficjalnie rozpoczęto budowę najnowszego niszczyciela min typu Kormoran II. Będzie to ostatnia jednostka tej serii w polskiej marynarce wojennej. Przedstawiamy jej możliwości.

Nowy okręt wojenny dla polskiej marynarki

Kolejny okręt klasy Kormoran II ochrzczony zostanie ORP Czajka. Będzie to szósty i zarazem ostatni okręt tego typu w polskiej marynarce wojennej. Najnowszy okręt serii Kormoran II wejdzie na wyposażenie 12. Dywizjonu Trałowców w 8. Flotylii Obrony Wybrzeża, stacjonującej w Świnoujściu. 

Okręty klasy Kormoran II są najnowocześniejszymi narzędziami marynarki do wykrywania i zwalczania min i wytaczania bezpiecznej drogi dla innych okrętów na Morzu Bałtyckim, także w ramach misji NATO. Na ten moment polska marynarka wojenna wykorzystuje trzy jednostki tego typu: ORP Kormoran, który wszedł do służby w 2017 roku, ORP Albatros - 2022 i ORP Mewa - 2023. 

Reklama

Nowe niszczyciele min dla Polski

Obok budowy ORP Czajka w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. prowadzone są prace nad jednostkami nr cztery i pięć, kolejno ORP Jaskółka i ORP Rybitwa. Te trzy okręty pozyskano w ramach umowy z marca 2023 o wartości 2,49 mld złotych. Ich nazwy stanowią odwołanie do pierwszych minowców floty wojennej II Rzeczpospolitej, które brały udział w obronie wybrzeża w czasie kampanii wrześniowej. 

Wszystkie okręty klasy Kormoran II tworzone są przez konsorcjum. Jego liderem jest Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. Obok niego udział w ich produkcji bierze PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. 

Okręty klasy Kormoran II. Sposób na rosyjskie miny

Niszczyciel min klasy Kormoran II (projekt 258) to seria okrętów zaprojektowanych w Polsce. Posiadają istotne systemy identyfikacji i wykrywania min jak podkadłubową stację hydrolokacyjną SHL-101/TM, samobieżną SHL-300 oraz cztery bezzałogowe pojazdy podwodne. Ich skład różni się w zależności od zamówionej serii okrętów. Pierwsze trzy posiadają bezzałogowce Saab Double Eagle Mark III, Kongsberg Hugin oraz polskie Morświn i Głuptak. Druga seria trzech okrętów posiada bezzałogowce Gavia i Saab DE Sarov w zamian Saab Double Eagle i Morświna. 

Ciekawostką jest, że okręty typu Kormoran II posiadają kadłuby ze stali amagnetycznej zapewniającej właściwości fizycznego stealth ((technologia zmniejszenia możliwości wykrycia - przypis red). Okręty posiadają uzbrojenie obronne w postaci Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K z działem kalibru 35 mm AM-35 i 3 karabinów 12,7 mm WKM-Bm. Uzbrojenie przeciwlotnicze stanowią wyrzutnie pocisków rakietowych PPZR Grom. Okręty Kormoran II są wyposażone w ssytemy zarządzania walką SCOT-M.

Parametry taktyczno-techniczne okrętów typu Kormoran II

  • Długość: 58,5 m
  • Szerokość: 10,3 m
  • Zanurzenie: 2,7 m
  • Wyporność: 830 t
  • Napęd: 2x silniki wysokoprężne 8V369TE74L
  • Prędkość: 15 węzłów

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marynarka Wojenna | marynarka | okręt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy