Odkryte karty w sprawie fregat Miecznik. Kluczowa decyzja
Agencja Uzbrojenia i Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowały o podpisaniu czwartego aneksu do umowy o pozyskanie fregat Miecznik. Zatwierdzają wyposażenie dwóch seryjnych okrętów, majacych być dumą polskiej Marynarki Wojennej.
Aneks podpisany 15 grudnia odnosi się do umowy z 2021 roku na trzy wielozadaniowe fregaty Miecznik. Określa on wyposażenie seryjnych jednostek nr 2 (ORP Burza) i 3 (ORP Huragan), które ma być podobne do pierwszego zbudowanego Miecznika (ORP Wicher).
Dzięki kolejnemu aneksowi wartość całej umowy na fregaty Miecznik wzrosła do 14,8 mld złotych. Dla porównania koszt fregat przy podpisaniu umowy w 2021 wynosił ok. 8 mld złotych i wzrastał wraz z podpisywaniem kolejnych aneksów. Należy pamiętać, że koszty w przyszłości prawdopodobnie wzrosną przy zsumowaniu ceny np. amunicji do jednostek.
Zatwierdzone wyposażenie Fregat Miecznik
Podpisanie czwartego aneksu na wyposażenie dla okrętu nr 2 i 3 jest o tyle ważne, że ma pozwolić utrzymać projekt do końca, bez obawy, że po wybudowaniu kadłubów okrętów, nie będzie dla nich wyposażenia. Wszystkie trzy fregaty Miecznik mają wejść do służby do 2031 roku.
Według podpisanego aneksu Miecznik nr 2 i 3 mają być wyposażone "w sensory i efektory tożsame z tymi, które są kontraktowane na pierwszą jednostkę prototypową". Przewiduje to, że na okrętach będzie:
- 76 mm armatę automatyczną Leonardo OTO Melara Super Rapid Strales,
- Wyrzutnia pionowa Lockheed Martin VLS Mk41,
- System rakietowy MBDA UK Sea Ceptor z przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi CAMM
- Radary Thales Sea Master SM400 (z antenami ścianowymi AESA) i NS50 (z anteną obrotową AESA)
- Środki walki radioelektronicznej
- Systemy identyfikacji "swój-obcy"
Oznacza to więc, że wszystkie fregaty programu Miecznik otrzymają Zintegrowany System Misji, czyli będą podobne pod kątem wyposażenia bojowego czy systemów elektronicznych. Pozwala to zaoszczędzić czas przy budowie okrętów.
Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśla jednak, że ostateczne wyposażenie 2 i 3 fregaty "będzie wynikało z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań prototypowej jednostki nr 1". Stąd mogą także wyjść dodatkowe koszta.
Fregaty Miecznik. Przyszłość polskiej marynarki
Fregaty typu Miecznik mają być polskimi okrętami obrony wybrzeża, realizując zadania obserwacji i kontroli akwenów morskich, ochrony baz, niszczenia celów nawodnych, podwodnych i lądowych oraz obrony powietrznej, zarówno w ramach naszej krajowej obrony oraz współpracy NATO.
Ich projekt jest realizowany przez Konsorcjum PGZ-Miecznik we współpracy ze stocznią Babcock International Group, producentem fregat typu Arrowhead 140, stanowiących bazę dla polskiego Miecznika oraz Thales UK, który odpowiada za konfigurację wyposażenia okrętów.
Obok wyżej wymienionego sprzętu na uzbrojenie każdego okrętu wejdą także dwie 35 mm armaty OSU-35K, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia wyposażone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe oraz ręcznie kierowane wielkokalibrowe karabiny maszynowe.
Podstawowe parametry fregat programu Miecznik:
- Długość: 138 m
- Szerokość: 20 m
- Wysokość: 10 m (1 pokład)
- Załoga: 120 osób i 60 osób dodatkowego personelu
- Wyporność maksymalna: 7000 t
- Napęd: 4x silniki tłokowe wysokoprężne w układzie CODAD
- Zasięg: 8000 mil morskich
- Prędkość maks. - 28 węzłów,