Potężna fregata zacumowała w Gdyni. Ważne wsparcie Włochów
Do Portu Wojennego w Gdyni zacumowała włoska fregata Antonio Marceglia, który strzeże polskich wód terytorialnych i wzmacnia naszą obronę powietrzną.
Włoska jednostka wpłynęła do gdańskiego portu 6 grudnia. Rzecznik prasowa 3 Flotylli Okrętów, komandor ppr. Anna Sech, powiedziała nam, że załoga okrętu ITS Antonio Marceglia uzupełnia w nim zapasy i najprawdopodobniej powróci na otwarte morze w przyszłym tygodniu.
Włoska fregata broni Polski
Obecność włoskiego okrętu wojennego w Gdyni to element współpracy w ochronie polskiego wybrzeża i infrastruktury krytycznej na Bałtyku. W maju ministrowie obrony Włoch i Polski ustalili, że włoskie okręty wojenne będą wspierać naszą morską i powietrzną obronę przez co najmniej pół roku.
Na samym początku po naszych wodach pływał niszczyciel rakietowy Caio Duilio. Od 25 lipca zastępuje go mniejsza fregata Antonio Marceglia, będąca jedną z najnowocześniejszych jednostek włoskiej marynarki wojennej. Do tej pory prócz polskich portów w Gdyni i Świnoujściu, cumowała m.in. w Kłajpedzie i Helsinkach.
Antonio Marceglia to włoski okręt przyszłości
Antonio Marceglia to fregata rakietowa klasy Carlo Bergamini, zbudowana przez Włochów i Francuzów w ramach projektu platformy europejskiej wielozadaniowej fregaty FREMM multipurpose frigate. Jako okręt ogólnego przeznaczenia powstał przede wszystkim do patrolowania otwartych wód, wsparcia ciężkich grup bojowych oraz pełnienie funkcji platformy obrony powietrznej.
Fregata posiada zaawansowane systemy kontroli pola walki oraz radary. Głównymi oczami okrętu jest radar Leonardo Kronos Grand Naval, będący rozwinięciem EMPAR (European Multifunction Phased Array Radar). Może śledzić na raz aż 300 wrogich pocisków i samolotów naddźwiękowych. Ponadto do szukania okrętów podwodnych może korzystać także z dwóch pokładowych śmigłowców NH90 lub EH-101.
Podstawowe parametry fregaty Antonio Marceglia:
Wejście do służby: 2019 rok
Długość: 144,6 m
Szerokość: 19,7 m
Wyporność: 6700 t
Załoga: ok. 200 osób
Napęd: CODLAG (połączenie turbiny gazowej GE/Fiat-Avio LM2500+G4 o mocy 43 500 km z czteroma generatorami prądotwórczymi z silnikami diesla)
Prędkość maksymalna/rejsowa: 27 węzłów (50 km/h)/ 15,6 węzłów (28.9 km/h)
Zasięg: 6800 mil morskich
Uzbrojenie rakietowe:
1x wyrzutnia pionowego startu DCNS Sylver A-50 z 16 pociskami ziemia-powietrze Aster 15/ Aster 30
8x pocisków przeciwokrętowych/ataku lądowego MBDA Teseo Mk.2 SSM
Torpedy:
6x torped kalibru 324 mm MU90
Działka:
1x działo 127 mm OtoBreda 127/64LW Vulcano
1x działo 76 mm OTO Melara 76/62
2x zdalnie sterowane działka 25 mm Oto-Melara/Oerlikon KBA 25/80