Pentagon w końcu przygotował wytyczne dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji

Rozwój technologii sztucznej inteligencji budzi mnóstwo kontrowersji na całym świecie. Głównie chodzi tutaj o robo-zabójców, którzy mają wyręczać żołnierzy na polach walki. Pentagon w końcu zajął się tym poważnym tematem.

Amerykańska armia rozwija systemy AI od kilku lat, ale czynione jest to tak naprawdę bez żadnych wytycznych jeśli chodzi o sprawy etyczne i moralne, a przecież w grę wchodzą roboty, które mogą odbierać życie ludziom. Rząd USA nie mógł już dłużej zamiatać całej sprawy pod dywan i w końcu nakreślił wytyczne dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji.

Zajęła się tym Rada ds. Innowacji Obronnych. Wytyczne jasno określają, jak krajowe instytuty badawcze oraz sama armia ma tworzyć technologie autonomiczne, testować je i wdrażać do służby. Najważniejszym aspektem nowego prawa jest fakt, że technologie te mają być transparentne na każdym etapie ich tworzenia i wykorzystywania. Roboty nie będą podejmowały też ostatecznej decyzji w sprawie neutralizacji zagrożenia, gdy pojawią się na polu walki i staną oko w oko z wrogiem.

Reklama

Co ciekawe, nowe wytyczne przewidują, że algorytmy tworzone przez naukowców muszą przestrzegać obowiązujących norm moralnych i etycznych, a także stronić od rasizmu i seksizmu. Ludzie mają być przez te technologie traktowani na równi, bez względu na to, w jakich sytuacjach sztuczna inteligencja będzie miała z nimi kontakt. Jeśli będzie to pole walki, to roboty mają być w kontakcie z operatorami, którzy podejmą ostateczną decyzję.

Pentagon zaznaczył w wytycznych również kwestie samych technikaliów rozwoju sztucznej inteligencji. Roboty mają mieć na swoich pokładach czarne skrzynki, dzięki którym będzie można po incydentach na polu walki przeprowadzić rekonstrukcję wydarzeń i poznać cały ich przebieg.

Wszystkie badania i eksperymenty mają być też dokumentowane, a ich analizą zajmą się wyspecjalizowane jednostki. Taki krok ma na celu nie tylko zrozumienie, jak myśli sztuczna inteligencja, ale również analizy mają znacząco przyspieszyć jej rozwój i nadać jej bardziej ludzkie cechy, by w przyszłości stała się w pełni samodzielna.

Pomimo ustanowienia nowych wytycznych, nie jest jasne i oczywiste, czy będą one do kończą przez armię przestrzegane. W końcu w kwestiach obrony kraju często cel uświęca środki, więc kontrowersje nie znikną, zwłaszcza, że takie wytyczne kompletnie nie są przestrzegane np. przez wrogów USA, czyli Chiny i Rosję.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MaxPixel/YouTube

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy