Piekielnie dobre rakiety trafią do Polski. Są wydajne, jak amerykańskie ATACMS

Do Polski trafią południowokoreańskie rakiety balistyczne CTM-290. Właśnie ujawniono film, na którym pocisk wystrzelono z polskiej wyrzutni rakietowej Homar-K.

Rakieta CTM-290 wystrzelona z wyrzutni Homar-K
Rakieta CTM-290 wystrzelona z wyrzutni Homar-Kハク MasonTwitter

Na platformie X ujawniono film, na którym pokazano pocisk balistyczny CTM-290 przeznaczony dla Polski. Został wystrzelony z przez Homar-K, polskiej wieloplatformowej wyrzutni rakietowej, która jest spolonizowaną wersją systemów artylerii rakietowej K239 Chunmoo na podwoziu. Składa się z południowokoreańskiej  wyrzutni zintegrowanej z polską platformą 8x8 Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS oraz podzespołami i technologią m.in. Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz. Według lokalnych źródeł cechy pocisku CTM-290 można porównać z najnowszym amerykańskim pociskiem balistycznym ATACMS.

- Właśnie po raz pierwszy ujawniono materiał filmowy z rakietą balistyczną CTM-290 dla Polski. Pocisk wystrzelono z Homar-K na oczach przedstawicieli polskiego rządu. Zasięg i wydajność głowicy rakiety CTM-290 są takie same, jak nowego amerykańskiego pocisku balistycznego ATACMS, który wkrótce zostanie dostarczony na Ukrainę. Wraz z rakietą 239 mm i różnymi rakietami znacznie zwiększy to możliwości operacyjne Wojska Polskiego - napisał w X użytkownik Mason z Korei Południowej.

Co to jest CTM-290?

Po raz pierwszy  mogliśmy usłyszeć o  ulepszonym pocisku balistycznym CTM-290 mogliśmy usłyszeć na początku tego roku. 11 stycznia na poligonie Anheung południowokoreańskiej Agencji Rozwoju Obronności ADD (Agency for Defense Development) po raz pierwszy przeprowadzono jego testy. Przeznaczony jest na eksport, a głównymi zainteresowanymi oprócz Polski są także Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które także korzystają z systemu K239 Chunmoo.

Umieszczenie systemu CTM-290 ma wszechstronne zastosowanie dzięki różnym typom głowic bojowych, które mogą być dostosowywane do wymagań poszczególnym misji. Głowice odłamkowo-burzące mogą być wykorzystane przeciw personelowi wrogich sił i lekkim pojazdom, z kolei głowice penetracyjne będą skuteczne przeciw solidnym celom i bunkrom.

CTM-290 dla Polski

O negocjacjach w sprawie nabycia południowokoreańskiego systemu poinformował 27 sierpnia 2022 roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. O pozytywnym zakończeniu negocjacji i pozyskaniu z Korei Południowej blisko 288 systemów K239 Chunmoo Polska Agencja Uzbrojenia poinformowała w październiku 2022 roku, a kilka dni później podpisana została umowa ramowa, która obejmowała także 23 tysiące rakiet o zasięgu od 80 do 290 kilometrów.

Południowokoreańskim systemem zainteresowano się podczas rozmów w sprawie zamówienia 500 wyrzutni M142 HIMARS. Ze względu na zbyt długi czas oczekiwania postawiono na zmniejszoną liczbę amerykańskiego sprzętu, na rzecz południowokoreańskich wyrzutni Chunmoo.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas