ATACMS
Czwartek, 2 listopada 2023 (13:04)
Aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2023 (13:26)
ATACMS (Army Tactical Missile System) to amerykański system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu używany przez armię Stanów Zjednoczonych. Jest przeznaczony do precyzyjnych uderzeń na odległe, wartościowe cele, takie jak instalacje wroga, lotniska i centra dowodzenia. System rozwinięty w latach 80-tych po raz pierwszy został użyty podczas wojny w Zatoce Perskiej. ATACMS może być wystrzeliwany z wyrzutni rakietowych takich jak M270 i M142 HIMARS.
ATACMS - najważniejsze informacje
-
Marka:
-
Rodzaj/Typ:
sprzęt wojskowy
-
Rok uruchomienia produkcji:
1989
Co to jest ATACMS?
ATACMS (Army Tactical Missile System) to taktyczny pocisk balistyczny o zasięgu do 300 km. Ta rakieta typu ziemia-powietrze może być wykorzystywana w wyrzutniach HIMARS M142 oraz M270 MLRS.
Pocisk ATACMS ma prawie 4 m wysokości oraz 0,61 m średnicy.
System ATACMS opracowano, aby zastąpić przestarzały system balistyczny krótkiego zasięgu MGM-52 Lance, który służył wsparciu taktycznemu wojsk lądowych.
Powstało kilka wariantów pocisków ATACMS. M39 BLOCK I produkowany był w latach 1990-1997 i miał zasięg od 25 do 165 km. Łącznie powstało 1650 sztuk tej rakiety. Została ona zastąpiona M39A1 BLOCK IA. Ten wariant był wyposażony w GPS, który zwiększył zasięg do 300 km. Był produkowany od 1997 do 2003 r (610 sztuk). W latach 2001-2004 wytwarzano pocisk ATACMS Quick Reaction Unitary M48 z naprowadzaniem wspomaganym GPS. Jego zasięg wynosił od 70 do 300 km. Łącznie wyprodukowano 176 sztuk tego pocisku. Kolejna wersja, czyli pocisk M57 (2004-2013) miał taki sam zasięg, jak poprzednik, ale wyróżniał się lepszą dokładnością wynoszącą 9 m.
Od 2017 r. trwa produkcja pocisku ATACMS Modification M57E1. Jest on wyposażony w czujnik zbliżeniowy detonacji w powietrzu. Zakończenie produkcji planowane jest na 2024 r., gdy zostanie on zastąpiony rakietą Precision Strike Missile PrSM, która będzie stanowiła bardzo ważną część arsenału sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Ciekawostki o ATACMS
- Pierwsze prace nad ATACMS rozpoczęło się w 1980 r. System otrzymał oznaczenie MGM-140, a pierwszy testowy start miał miejsce w 1988 r. Do oficjalnej służby pociski weszły w 1991 r.
- Rakiety ATACMS dzięki swojej precyzji są wykorzystywane głównie do niszczenia strategicznych celów, takich jak baterie obrony przeciwlotniczej, centra dowodzenia i zaopatrzenia, a także lotniska oraz składy amunicji.
- Pociski ATACMS swój chrzest bojowy na polu bitwy miały podczas operacji Pustynna Burza w Zatoce Perskiej. Wystrzelono wtedy 32 pociski z wyrzutni M270 MLRS. Łącznie w trakcie wojny w Iraku użyto ponad 450 rakiet.
- Projektantem rakiet ATACMS jest firma Ling-Temco-Vought. Wygrała ona konkurs na najlepszą koncepcję taktycznego pocisku balistycznego.
- Od 2007 r. pociski ATACMS są produkowane w ramach programu Service Life Extension Program. Zakłada on odnowę lub wymianę układu napędowego oraz nawigacyjnego, zastąpienie głowicy amunicji kasetowej jednostkową głowicą odłamkową oraz dodanie opcji zapalnika zbliżeniowego.
- Pocisk Precision Strike Missile PrSM, który ma zastąpić ATACMS ma wykorzystywać zaawansowany napęd, który pozwoli mu pokonać dystans 500 km. Dzięki temu, że będzie on mniejszy, wyrzutnie M142 HIMARS oraz M270 MLRS będą w stanie pomieścić więcej rakiet niż dotychczas.
- Rakiety ATACMS znajdują się na wyposażeniu wielu armii na świecie. W Polsce w 2022 r. zostało dostarczonych 30 zamówionych rakiet. W 2023 r. polski rząd zakupił kolejne 45 sztuk pocisków.
- Operatorami pocisków ATACMS miała być także Finlandia oraz Holandia. Pierwszy kraj zaniechał podpisania kontraktu ze względu na wysoką cenę. Holandia zrezygnowała z rakiet ATACMS na rzecz artylerii rakietowej PULS wyprodukowanej przez izraelską firmę Elbit.
- W 2023 roku pociski ATACMS zostały udostępnione armii ukraińskiej. Pierwszy raz na froncie w Ukrainie zostały użyte 17 października.
Temat ATACMS znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat ATACMS
ATACMS - Wiadomości
-
Rosja użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego?
Dzisiaj, 21 listopada (09:59)Dziś rano (21.11) Rosja po raz pierwszy od początku pełnoskalowej inwazji zaatakowała Ukrainę międzykontynentalnym pociskiem balistycznym – donoszą ukraińskie siły powietrze. Tego typu... -
Rosja wycelowała w Kijów pociski atomowe RS-26 Rubież
Wczoraj, 20 listopada (21:11)Jak informuje serwis Defense Express, Rosja szykuje się do przeprowadzenia testu swojej najpotężniejszej broni jądrowej, a mianowicie międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-26... -
Na Rosję spadły kolejne brytyjskie superpociski
Wczoraj, 20 listopada (20:26)W sieci pojawiły się materiały filmowe z pierwszych od wybuchu wojny, ukraińskich ataków brytyjskimi pociskami manewrującymi Storm Shadow na terytorium Rosji. To kolejny potężny cios dla... -
Pociski ATACMS mogą atakować w głąb Rosji. Czy to przełom na froncie?
Poniedziałek, 18 listopada (13:04)Administracja prezydenta Joe Bidena po raz pierwszy zezwoliła Ukrainie na użycie pocisków ATACMS do ataków na terytorium w głąb Rosji. To broń, która służy do precyzyjnego niszczenia... -
Ukraina poprosiła USA o potężną "broń zwycięstwa"
Wtorek, 29 października (20:21)Okazuje się, że w przedstawionym przez prezydenta Ukrainy, słynnym planie zwycięstwa nad Rosją, pojawiła się prośba do USA o dostarczenie potężnych pocisków BGM-109 Tomahawk. -
Baba Jaga zaatakowała Rosjan. Sekunda i nie ma 50 mln dolarów
Poniedziałek, 21 października (22:41)Ukraińcy coraz częściej korzystają ze swojego ciężkiego drona o wymownej nazwie Baba Jaga. Maszyna za śmieszne 500 dolarów zniszczyła wart 50 milionów dolarów rosyjski system obrony... -
W sekundę stracili 100 mln dolarów. Rosyjska armia zadrżała
Czwartek, 3 października (19:28)Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się kolejnym swoim sukcesem w walce z rosyjskim agresorem. Tym razem za pomocą potężnych pocisków balistycznych ATACMS udało się zniszczyć niezwykle rzadki... -
Mają rakietę sięgającą Moskwy i cztery miliony dronów. Rosja zadrży
Wtorek, 1 października (23:02)Prezydent Ukrainy ogłosił, że rodzime ukraińskie firmy zbrojeniowe szykują prawdziwą niespodziankę dla rosyjskiej armii. Agresor ma doświadczyć na własnej skórze atak tysięcy dronów i...