Polska może przekazać myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. Ile mamy takich maszyn?

W ostatnich dniach na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca możliwości przekazania Ukrainie polskich myśliwców MiG-29. Ile myśliwców tego typu znajduje się w polskich siłach powietrznych?

Czwartek, 16 marca 2023 [AKTUALIZACJA]

W czwartkowe wczesne popołudnie prezydent Duda potwierdził, że cztery pierwsze maszyny MiG-29 zostaną przekazane Ukraińcom w ciągu najbliższych kilku dni.

Deklaracja padła po spotkaniu z nowym prezydentem Czech, Petrem Pavlem, który podczas pierwszej zagranicznej podróży odwiedził stolicę Polski.

Wcześniej informowaliśmy:

Polskie myśliwce Mig-29 dla Ukrainy?

W ostatni wtorek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że przekazanie polskich MiGów-29 Ukrainie "może nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni". W poprzednim tygodniu prezydent Andrzej Duda poinformował w wywiadzie dla CNN, że: - Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.

Reklama

Dodał także: - Ta pozostała część MiGów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych — jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć.

Jak zaznaczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly, przekazanie myśliwców Ukrainie jest "suwerenną decyzją" Polski. Z kolei słowackie ministerstwo obrony informowało wcześniej, że może wysłać do Ukrainy dziesięć swoich MiGów-29 - są to samoloty, których słowacka armia nie używa od września poprzedniego roku. Jednakże część opozycji sprzeciwia się temu pomysłowi.

Część ekspertów jest zdania, że samoloty z Polski i Słowacji mogą być wykorzystane w zapowiadanej ukraińskiej ofensywie wojskowej. Jednocześnie podkreślają oni wartość tych maszyn dla Ukraińców. Szacuje się, że nasi sąsiedzi w trakcie wojny stracili około połowy swoich myśliwców, zatem sprawnych może być zaledwie 18 maszyn.

Ponadto ukraińscy piloci bardzo dobrze znają samoloty MiG-29, ponieważ latają właśnie na tych maszynach, dzięki czemu zostanie zaoszczędzony czas na dodatkowe szkolenia, a sprzęt mógłby zostać od razu wykorzystany w walce.

Ile myśliwców MiG-29 ma Polska?

Wszystkich polskich myśliwców MiG-29 jest 40, jednak siły powietrzne naszego kraju obecnie wykorzystują 29 maszyn. Pozostałe są od lat nieremontowanymi i niemodernizowanymi, samolotami. 

Część jest jedynie eksponatami muzealnymi, a kilka jest maszynami szkoleniowymi. Sprawne maszyny stacjonują w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim oraz w 22 Bazie Lotniczej w Malborku. Z kolei eksponaty muzealne można znaleźć m.in. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Między 1989 a 1990 rokiem Polska zakupiła od ZSRR (zamówienie złożone w 1987 roku) 12 fabrycznie nowych maszyn. W 1995 roku nasz kraj pozyskał od Czech 10 samolotów o niskim stopniu wyeksploatowania. Z kolei 2002 roku Warszawa odkupiła od Niemiec 22 używanych myśliwców za symboliczną cenę 1 euro. Jednakże do służby weszło jedynie 14 maszyn, gdyż pozostałe mocno odbiegały pod względem wyposażenia względem ówczesnych standardów. Na przestrzeni lat cztery samoloty uległy wypadkom, przez co zostały wykreślone z rejestrów.

Część samolotów w latach 2004-2005 przeszła modernizacje. MiGi-29 otrzymały m.in. nowe systemy nawigacji, odbiorniki GPS, krajowy system identyfikacji swój-obcy, cyfrowy pulpit sterowania, czy specjalne urządzenie ostrzegania o opromieniowaniu wiązką radarową. Dalsze prace remontowe i unowocześniające miały miejsce w 2013 roku. Dodano wówczas m.in. nowe interfejsy, komputery do misji operacyjnych, czy nową radiostację z systemem kodowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | MiG-29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy