Przy Izraelu pojawiło się "czarne widmo". To kluczowy statek USA

Stany Zjednoczone wysłały na Morze Śródziemne specjalistyczny statek szybkiego wsparcia bojowego USNS Supply. To znak, że Waszyngton przygotowuje się na zaognienie się sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Stany Zjednoczone wysłały na Morze Śródziemne specjalistyczny statek szybkiego wsparcia bojowego USNS Supply. To znak, że Waszyngton przygotowuje się na zaognienie się sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Przy Izraelu pojawił się kluczowy statek USA. To USNS Supply /123RF/PICSEL

Na Morze Śródziemne przybył jeden ze statków szybkiego wsparcia bojowego USNS Supply, który ma dostarczyć paliwo i zapasy dla najpotężniejszego w historii lotniskowca USS Gerald R. Ford, od kilku tygodni biorącego udział w misji na Bliskim Wschodzie.

Waszyngton wysłał lotniskowiec USS Gerald R. Ford w rejon wschodniej części Morza Śródziemnego w październiku, gdy terroryści z Hamasu zaatakowali rakietami miasta leżące w Izraelu. USA chciało w ten sposób okazać swoje wsparcie izraelskiemu rządowi i zaznaczyć obecność na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza Iranowi.

Reklama

Amerykański USNS Supply dołączy do lotniskowca USS Ford

Niedawno do lotniskowca USS Gerald R. Ford dołączył też drugi, a mianowicie USS Dwight D. Eisenhower, jednak obecnie znajduje się on w Zatoce Perskiej, gdzie swoją obecnością ma dać do zrozumienia władzom Iranu, że lepiej nie dolewać oliwy do ognia w przypadku dalszego wsparcia Hamasu i Hezbollachu w walce z Izraelem.

Statki Combat Logistic Force, takie jak Supply, zapewniają usługi UNREP w zakresie ponownego zaopatrzenia dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i sojuszniczych statków bojowych na morzu. Umożliwiają one lotniskowcom pozostać na stanowisku bez konieczności częstych wizyt w portach w celu uzupełnienia paliwa, żywności, amunicji i części do naprawy.

USNS Supply dostarczy paliwo i zapasy dla załogi USS Ford

Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku lotniskowca USS Gerald R. Ford, codzienną obsługę tego potwora zapewnia załoga licząca 4297 osób, w tym na pokładzie przebywa aż 508 oficerów. USNS Supply jest napędzany czterema silnikami z turbinami gazowymi General Electric LM 2500, która pozwala mu dotrzymać kroku nawet najszybszym okrętom wojennym, w przeciwieństwie do większości statków zaopatrzeniowych, które mają ograniczoną prędkość.

Co ciekawe, USNS Supply w zaledwie 3,5 godziny tankowania statku, potrafi dostarczyć mu aż ponad milion litrów oleju napędowego. Załoga Supply, składająca się z marynarzy służby cywilnej (CIVMAR), wykonuje wszystkie funkcje na pokładzie statku, w tym nawigację, napęd, usługi hotelowe i gastronomiczne. UNREP to ewolucja obejmująca wszystkie ręce CIVMAR na pokładzie zaopatrzenia.

USNS Supply był rzekomo celem Al-Kaidy na subkontynencie indyjskim (AQIS) w 2014 roku. AQIS twierdziła na Twitterze i innych forach mediów społecznościowych, że atak AQIS na fregatę marynarki wojennej Pakistanu PNS Zulfiquar miał na celu atak na USS Supply. AQIS twierdzi, że załoga PNS Zulfiqar była zaangażowana w próbę przejęcia statku na morzu w związku z atakiem na USS Supply i jego anonimową eskortę morską.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USS Gerald R. Ford
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy