Odkryj, jak kolagen wpływa na twoje stawy i sprawność każdego dnia
Kolagen stanowi aż 30% białka w ludzkim organizmie i odpowiada za elastyczność oraz wytrzymałość stawów. Jego naturalny rozpad z wiekiem może skutkować sztywnością i bólem, a utrzymanie prawidłowej diety, aktywności fizycznej i wagi ciała pomaga wspierać zdrowie stawów i sprzyja produkcji kolagenu.

Jeśli cierpisz na ból stawów, czujesz go za każdym razem, kiedy wchodzisz po schodach lub wstajesz z łóżka, winny może być kolagen, a raczej jego niedobór w twoim organizmie.
Czym jest kolagen i dlaczego jest tak ważny?
Białko, które odpowiada za elastyczność, wytrzymałość i dobrą kondycję naszych stawów, to właśnie kolagen. Występuje najbardziej obficie w ludzkim organizmie (stanowi około 30 proc. całkowitego białka u większości ssaków) i poza dbaniem o stawy pełni wiele kluczowych funkcji, m.in. utrzymuje skórę w dobrej kondycji, wzmacnia włosy i paznokcie, stanowi ważny składnik w budowie kości oraz wspomaga regenerację mięśni.
Wyłoniono do tej pory 28 znanych typów kolagenu, jednak około 90 proc. z nich to kolagen typu I, który znajduje się w skórze, kościach, mięśniach i tkance łącznej, natomiast to kolagen typu II odgrywa kluczową rolę w zdrowiu stawów.
Naturalną częścią starzenia się jest rozpad kolagenu w stawach, kiedy ciało ma trudności z jego odbudową. Może to prowadzić do przewlekłego dyskomfortu, sztywności i ograniczonego zakresu ruchu.
Eksperci są zdania, że zużycie chrząstki stawowej, w której znajduje się kolagen typu II, jest podobne do zwyrodnieniowego zapalenia stawów, ponieważ to ten sam rodzaj chrząstki ma bardzo słabą zdolność do samoregeneracji, szczególnie u dorosłych.
Czy suplementy mogą pomóc?
Wielu lekarzy nie jest przekonanych do suplementowania kolagenu, ponieważ nie ma wystarczająco dużo danych na ten temat. W 2016 roku przeprowadzono niewielkie badanie, które wykazało, że po trzech miesiącach leczenia kolagen z paracetamolem łagodził ból kolana skuteczniej niż sam paracetamol. To tylko mała obserwacja, w której wzięło udział jedynie 39 uczestników, ale być może w przyszłości kolagen będzie bardziej przebadany.
Na ten moment nie występują żadne większe przeciwwskazania do rozpoczęcia suplementacji tego białka. Istnieje parę form, w jakich możesz go zażywać: w proszku, kapsułkach lub formie płynnej.
Należy pamiętać, aby razem z kolagenem spożywać kluczowe witaminy i minerały, co pozwoli na lepsze wchłanianie, dlatego dobrze dobrana dieta znacząco pomoże w suplementacji.
Jak naturalnie zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie?
Ważna jest tutaj odpowiednia ilość białka w diecie, więc warto jeść kurczaka ze skórą, buliony z kości czy całe ryby, m.in. sardynki. Ćwiczenia kardio oraz treningi siłowe pomagają stymulować produkcję kolagenu, jednak jeśli bolą cię stawy, dostosuj intensywność do swoich możliwości. Jednym z najbardziej potwierdzonych dowodami sposobów na poprawę zdrowia stawów jest unikanie nadmiernego obciążania ich. Dzięki zachowaniu zdrowej wagi zapobiegniesz chorobie stawów i będziesz cieszył się lepszą kondycją.