Rajd Arado - rekonstrukcje historyczne w majowy weekend

Rajd zabytkowych pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej oraz inscenizacje bitew z tamtego okresu to główne elementy cyklu imprez rekonstrukcji historycznych, które odbędą się w kilku dolnośląskich miastach w majowy weekend. Rajd Arado startuje w czwartek.

Czołg Sherman - jedna z wielu maszyn z okresu II WŚ, jakie pojawią się podczas Rajdu Arado
Czołg Sherman - jedna z wielu maszyn z okresu II WŚ, jakie pojawią się podczas Rajdu AradoGERARD/REPORTEREast News

W tegorocznej edycji Rajdu Arado weźmie udział ponad 150 rekonstruktorów w historyczny mundurach wojsk polskich, radzieckich, amerykańskich i niemieckich. Impreza rozpocznie się w czwartek w Szklarskiej Porębie (Dolnośląskie) od prezentacji pojazdów historycznych. Następnie uczestnicy Rajd Arado zawitają m.in. do Zamku Czocha, Karpacza, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry oraz do czeskiego Zaclerza.

"W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 150 rekonstruktorów z całej Polski oraz delegacja przyjaciół z Czech. Wraz z nimi w Karkonosze zjadą oryginalne czołgi M4 Sherman i M5 Stuart, samochody pancerne, legendarne terenówki, auta ciężarowe oraz motocykle. Sam Rajd tworzyć będą w rzeczywistości trzy niezależne grupy pasjonatów, przemieszczające się tylko i wyłącznie na adekwatnych do prezentowanych realiów pojazdach" - powiedział PAP Life jednej z organizatorów imprezy Jarosław Bona.

Jak zapowiadają organizatorzy, w Szklarskiej Porębie, w Karpaczu i w Jeleniej Górze będzie można zobaczy m.in. inscenizacje potyczek amerykańskich żołnierzy 3. armii gen. Pattona z SS-manami, którzy będą próbować ukryć w Sudetach cenny ładunek. Z kolei w Kamiennej Górze z wojskami Niemieckimi bój stoczą żołnierze radzieccy. Tam też przygotowywana jest wielka bitwa z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych. "Oprócz czołgów siłom koalicji antyhitlerowskiej w sukurs przyjdzie lotnictwo i skoczkowie spadochronowi" - dodał Bona.

Każdemu pokazowi towarzyszyć będą prezentacje broni, pojazdów, czy umundurowania z epokiMarek BazakEast News

W Zamku Czocha zaś będzie można spotkać spadochroniarzy Luftwaffe oraz Polaków ze specjalnego, alianckiego oddziału rozpoznawczego SAARS.

Organizatorzy Rajdu Arado podkreślają, że każdemu z pokazów batalistycznych towarzyszyć będą prezentacje autentycznych pojazdów, umundurowania oraz uzbrojenia stron walczących m.in. na Dolnym Śląsku wiosną 1945 r.

"Absolutny rarytas stanowi planowana obecność mobilnego stanowiska twórców słynnej gry komputerowej World of Tanks - 1 maja tir WoT odwiedzi Karpacz, kolejnego dnia - Kamienną Górę, a 3 maja - Jelenią Górę" - poinformował Bona.

Rajd Arado zakończy się 3 maja w Jeleniej Górze.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas