Robot szybszy niż Usain Bolt
Choć współczesne roboty nie są synonimem prędkości, to jednak, jak od każdej reguły, i od tego istnieją wyjątki. Najszybszy człowiek świata, jamajski lekkoatleta Usain Bolt na zawodach w Berlinie osiągnął prędkość 45 km/h. Nowy robot stworzony dla amerykańskiej armii pobił rekord najszybszego człowieka na ziemi.
Rywalizacja między robotem zwanym Cheetah i najszybszym człowiekiem świata byłaby bardzo wyrównana. Ostatecznie jednak człowiek zostałby pokonany, dlatego że robot porusza się szybciej. Podczas gdy Bolt osiąga 45 km/h, robot może przyspieszyć jeszcze o 0,5 km/h.
Inspiracja z Afryki
Cheetah to po polsku gepard. Wynalazcy nie wybrali tego imienia przypadkowo. Robot Cheetah w trakcie biegu niewątpliwie przypomina postrach afrykańskich sawann. Aby mógł osiągać pożądaną prędkość, naśladuje ruchy nóg i elastycznego grzbietu geparda. Nie osiąga jego prędkości, gdyż gepard w trakcie ataku może rozwinąć prędkość 120 km/h, ale w świecie robotów to Cheetah jest prawdziwym rekordzistą. Ten niezwykły robot jest efektem współpracy firmy Boston Dinamics i organizacji DARPA działającej przy Pentagonie. Specjaliści podkreślają, że prędkość biegu Cheetah jest zdumiewająca, ponieważ na bieżni porusza się on bez oporów aerodynamicznych, a energię dostarcza mu zewnętrzny mechanizm, którego nie musi na sobie dźwigać.
Jeszcze szybszy kot
Robot Cheetah jest częścią większego projektu, finalnym osiągnięciem ma być robot, który niezwykle sprawnie będzie poruszać się na terytorium wroga. Pierwsze testy robota o nazwie Wild Cat (dziki kot), według szefa zespołu wynalazców, mają odbyć się już w przyszłym roku. Planuje się, że Wild Cat rozwinie jeszcze większą prędkość niż jego poprzednik. Robot najnowszej generacji ma poruszać się z prędkością 80 km/h, a zasilany będzie silnikiem spalinowym. Takie urządzenie z pewnością wzbudzi respekt przeciwnika. Wild Cat mógłby działać przede wszystkim tam, gdzie automatyczne pojazdy mają problem z poruszaniem się, na przykład wąskich wąwozach.
Robot nowej generacji może być wykorzystywany nie tylko w wojsku. Specjaliści twierdzą, że może stać się również nieocenioną pomocą w przypadku wystąpienia katastrof naturalnych czy przy misjach humanitarnych.
Stanisław Gajda