Rosja ma coraz większy problem w Ukrainie. Chodzi o rozpoznawcze drony

Jak donosi brytyjski wywiad, Rosja prawdopodobnie walczy o „utrzymanie zapasów bezzałogowych statków powietrznych”. Jeśli okazałoby się to prawdą, wówczas Moskwa ma duży problem, gdyż zmniejszona liczba dronów rozpoznawczych utrudni odparcie ukraińskiego kontrataku.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii donosi, powołując się na The Odessa Journal, że każdego dnia w sierpniu nad zachodnim brzegiem Dniepru latało średnio 50 rosyjskich dronów. Z kolei we wrześniu było ich już "tylko" 27. Rosyjskie drony są bezpośrednio strącane przez ukraińskie rakiety oraz są zagłuszane elektronicznie.

W oświadczeniu Ministerstwa można przeczytać: "W obliczu strat bojowych prawdopodobne jest, że Rosja walczy o utrzymanie zapasów bezzałogowych statków powietrznych". Niedostateczna liczba dronów jest spowodowana stratami wojennymi, a także wprowadzonymi sankcjami, przez które Moskwa cierpi na niedobory komponentów, które wcześniej były sprawdzane z Zachodu.

Reklama

W komunikacie można także przeczytać: "Ograniczona dostępność rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych prawdopodobnie obniża taktyczną świadomość sytuacyjną dowódców i coraz bardziej utrudnia rosyjskie działania". 

Niemal codziennie pojawiają się doniesienia o zestrzeleniu rosyjskich dronów rozpoznawczych Orlan.

Irańskie drony nie pomogły Rosji?

W lipcu amerykańscy urzędnicy poinformowali, że Iran przygotowuje się do dostarczenia "do kilkuset dronów", aby pomóc Rosji w wojnie z Ukrainą, zaś doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że UAV-y są przygotowywane w "przyspieszonym czasie".

Pierwsza partia irańskich dronów została przetransportowana na terytorium Rosji 19 sierpnia. Jak donosi The Washington Post, UAV-y te już działają nieprawidłowo, a w ich systemach jest "kilka błędów". Reuters zacytował anonimowego wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika, który powiedział, że Rosja doświadczyła "licznych problemów" z irańskimi dronami. Według portalu Moskwa otrzymała/zakupiła bojowe drony Shahed i Mohajer-6 oraz drony rozpoznawcze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy